ВО САМОТО СРЦЕ НА ЕУ: Голем протест во Брисел – „Замрзнете ги цените, а не луѓето“

Илјадници луѓе се собраа вчера во Брисел по повод „националниот ден на акција“ и протестираа против високите цени на струјата, гасот и храната во Белгија.

ВО САМОТО СРЦЕ НА ЕУ: Голем протест во Брисел – „Замрзнете ги цените, а не луѓето“

Синдикатите и полицијата соопштија дека учествувале околу 10.000 луѓе, а во прекин е сообраќајот и јавниот превоз.

Граѓаните дојдоа од целата земја и маршираа со транспаренти „Животот е прескап, сакаме решенија сега“ и „Сè расте освен нашите плати“. На еден транспарент пишуваше: „Замрзнете ги цените, а не луѓето“.

Според истражувањето спроведено од една белгиска медиумска компанија, 64 отсто од граѓаните се загрижени дека нема да можат да ги платат сметките за струја и гас, кои во изминатата година се зголемени за повеќе од двојно.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.