Во својата војна за дезинформации, Кремљ најдобро проаѓа во Латинска Америка

Иако Русија е земја која несомнено изврши офанзивен напад врз својот сосед Украина, другата страна на приказната промовирана од Кремљ работи неуморно за да ги предупреди корисниците на социјалните мрежи низ Латинска Америка дека Соединетите држави се многу поголем проблем во момент.

„Никогаш не заборавајте која е вистинската закана за светот“, гласи насловот, преведен од шпански. Статијата, која првично беше објавена од RT en Español (RT на шпански) на Твитер, е наменета за публика која е на половина свет далеку од борбите во Киев и Мариупол.

Додека конфликтот на теренот беснее, Русија, користејќи ги социјалните мрежи како еден од основните канали за комуникација, се повеќе лансира невистини насочени кон корисниците на овие мрежи кои зборуваат шпански во земјите кои веќе имаат долга историја на недоверба во Соединетите држави. Целта е да се добие поддршка во тие земји за конфликтот предводен од Кремљ и да се охрабри опозицијата против Америка.

Иако многу од тврдењата изнесени на овој начин се дискредитирани, тие се широко распространети во Латинска Америка и им помагаат на медиумите под контрола на Кремљ да станат водечки извор на информации за војната на шпански. Така, според податоците презентирани од Вашингтон АП, руското издание на RT en Español на Твитер е третата најзастапена страница која објавува информации на шпански за инвазијата на Русија.

Руското издание на RT en Español моментално е третата најдоверлива страница на Твитер што објавува информации за руската инвазија на Русија.

Од друга страна, технолошките компании со седиште во САД се обидоа да ја ограничат способноста на руските медиуми да шират пропаганда по инвазијата со забрана на апликации поврзани со нивните публикации, деградирање на таквата содржина и јасно етикетирање на руските државни медиуми. Европската унија, од друга страна, ги забрани РТ и руската држава Спутник.

Сепак, руската содржина полна со дезинформации и пропаганда напредува на веб-страниците на шпански јазик, спонзорираните содржини и страниците на социјалните мрежи. Иако Русија несомнено, како што Демостат илустрираше во своите претходни текстови со бројки кои го поддржуваат тоа, исто така ја создава својата пропаганда на други јазици, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на англиски, арапски, француски и германски, според една неодамнешна студија Естебан Понсе де Леон. аналитичар од Колумбија, во соработка со Лабораторијата за дигитални форензички истражувања на Атлантскиот совет, особено е успешна со корисници кои зборуваат шпански.

Пропагандата што ја шири и шири Кремљ се покажа особено успешна во шпанското говорно подрачје

Руските дискредитирани тврдења за Украина и САД вклучуваат наводи дека нападот врз Украина бил неопходен за да им се спротивстави на неонацистите или дека САД тајно го поддржувале истражувањето на биолошката војна во Украина. Всушност, Соединетите Држави долго време обезбедуваат транспарентно и јавно финансирање за биолошки лаборатории во Украина кои истражуваат патогени со надеж дека ќе ги потиснат епидемиите на опасните болести, а оваа работа никогаш не вклучувала никакви тајни операции или на кој било начин била скриена од јавноста.

Се разбира, овие типови на дезинформации лесно може да се шират од Латинска Америка во други земји – вклучително и Соединетите држави – кои имаат големи заедници што зборуваат шпански. Понекогаш ваквите наводи лесно се пренесуваат меѓу роднините кои меѓусебно ја споделуваат својата историја на пребарување на Интернет, што го испраќа сето тоа понатаму низ целиот континент. Тоа е уште една потенцијална влезна точка за Русија и потсетување на софистицираноста на напорите на Русија во нивната поделба.

Постојат различни канали на комуникација преку кои RT активно ги ангажира заедниците низ Латинска Америка и Соединетите држави и ова е дел од причината зошто RT е толку ефективна – однапред градејќи ја оваа мрежа и интернет заедницата – рече Јакобо Ликона, аналитичар.

Како еден од најраспространетите јазици во светот, областа што зборува шпански е од очигледен интерес за секоја влада или организација која има намера да го обликува глобалното јавно мислење. Но, фокусот на Русија на шпанскиот јазик оди многу подалеку, што ја одразува историската и стратешката важност на Централна и Јужна Америка за време на Студената војна – рече гореспоменатиот аналитичар Понсе де Леон од Атлантскиот совет.

Со децении, Советскиот Сојуз се обидуваше да ги искористи историските тензии меѓу Соединетите Држави и Латинска Америка поддржувајќи ги комунистичките фракции и поголемите сојузници, вклучително и Куба. Русија се обидуваше да ги прикаже Соединетите Држави како колонизирачка империја, иако Кремљ работеше на зајакнување на своите врски со овој дел од светот.

Со децении, Советскиот Сојуз се обидуваше да ги искористи историските тензии меѓу Соединетите Американски Држави и Латинска Америка со поддршка на комунистичките фракции и поголемите сојузници

Сервисот на шпански јазик на RT започна со работа во 2009 година, четири години по оригиналната верзија на англиски јазик. Набрзо се позиционираше и сега е далеку попопуларен од англискиот. RT en Español има повеќе од 16 милиони следбеници на својата Фејсбук страница, што е речиси три пати повеќе од нивната страница на англиски јазик.

Познати имиња на јавната сцена во Латинска Америка во некои случаи дури и отворено подадоа рака на РТ. Така, поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, почна да го води неделното политичко ток-шоу за РТ во 2018 година, помалку од една година откако ја напушти функцијата. Оттогаш, тој е осуден за корупција, принудувајќи го да побегне од Еквадор во Европа. Властите во Еквадор, исто така, го обвинија дека се обидува да ја дестабилизира неговата наследничка влада.

Во март оваа година, Фејсбук страницата RT en Español доживеа зголемување на интеракциите на оваа социјална мрежа, генерирајќи приближно 75.000 лајкови, реакции и коментари на нејзините страници дневно, според анализата на Институтот Equis, специјализиран за истражување на јавното мислење. Нападот на онлајн интеракции продолжи дури и откако технолошката компанија Мета рече дека ги деградира руските државни медиумски страници на нејзините платформи, кои вклучуваат Фејсбук и Инстаграм.

На Твитер, RT и Sputnik добиваат „помош“ од руски дипломати и мрежа на други сметки за кои истражувачите велат дека вештачки ја зголемуваат популарноста на објавите. Тоа му помогна на RT да стане трета најсподелувана информативна страница на шпански јазик на Твитер за војната во Украина, надминувајќи ги локалните извори на вести, како и меѓународните медиуми како Би-Би-Си и Си-Ен-Ен.

Понсе де Леон следел илјадници сметки кои објавувале или повторно објавувале содржина од RT и Sputnik на Твитер и открил дека 171 сметка се одговорни за 11% од вкупните интеракции на објавите. Во текот на еден период од осум дена во март, овие сметки беа објавени повеќе од 200.000 пати, или во просек по 155 твитови дневно за секоја сметка – значително повеќе од просечниот корисник.

Сметките на осомничените помогнаа да се прошири содржината до автентични корисници, рече Понсе де Леон, во обид да се зголеми и онака импресивната публика на RT во Латинска Америка.

Русија во моментов несомнено се обидува да ја задржи својата популарност во Латинска Америка, а РТ и Спутник веќе имаат голема публика во регионот, што би значело дека одговорот на прашањето дали треба да бидеме загрижени дефинитивно би бил – заклучил Понсе де Леон.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.