Во Севернодоњецк остана само уште еден мост. Ако се уништи градот ќе биде отсечен целосно

Серхиј Хејдеј објави дека руските сили уништиле два моста кон Северодоњецк, град за кој со недели се водат жестоки борби. Гувернерот потврди дека постои сериозна опасност од целосно отсекување на градот од страна на руските сили…

Два моста на пристапот кон Северодонецк се уништени од руските сили. Третиот мост денеска беше под постојан оган.
Тој е стар и во критична состојба, камионите не можат да го користат поради големиот ризик од колапс. Ако оваа рута биде уништена, Северодонецк ќе биде отсечен…
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.