Во Тајван воз излетал од шини, 17 загинати и 80 повредени

Во железничка несреќа која денес се случила во округот Јилан на североистокот на Тајван кога воз излетал од шините загинале 17, а повредени се 80 луѓе.
Според досегашните информации кои стигнуваат од Тајпеј се превртеле пет од осумте вагони на композијата, а причината за несреќата сеуште не е позната.

 

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.