Во торнадо во Кина загинале тројца, 52 се повредени

Loading...

Три лица загинале, а 52 се повредени при налетот на торнадо на југот на Кина, утрово по локално време, јави кинеската државна телевизија.Едниот човек загинал кога врз него се урнала куќа, додека двете други лица загинале во болница.Локалната метеоролошка опсерваторија соопшти дека ветрот достигнал брзина и до 30,7 метри во секунда, а без струја останаа 110.000 луѓе во округот Даокијан.Повеќе од 2.000 полицајци и пожарникари помагаат во расчистување на теренот и спасување луѓе кои сè уште се водат како исчезнати.
МакфаксТри лица загинале, а 52 се повредени при налетот на торнадо на југот на Кина, утрово по локално време, јави кинеската

loading...
Loading...