Во Украина во моментов се борат околу 20.000 платеници од други држави

Многумина загинаа во борбите со руските сили или за време на руски ракетни и воздушни напади

Странски командант даде проценка за бројот на Британците кои се борат за Украина. Грузиски државјанин задолжен за странска волонтерска единица во Украина ги сподели бројките со британски весник.

Во Украина во моментов се борат околу 20.000 платеници од други држави

Околу 3.000 британски граѓани се борат заедно со украинските војници против руските сили, објави во вторникот британскиот весник Independent, цитирајќи го командантот на странска доброволна единица.

Mamuk Mamulašvili, кој ја предводи таканаречената Грузиска легија, за новинарите изјави дека вкупно 20.000 странски борци моментално служат во волонтерски единици во Украина. Според проценките на Мамулашвили, речиси една седмина од нив се британски државјани или речиси 3.000.

Командантот понатаму откри дека Британците се втора најзастапена група меѓу прекуокеанските борци, а по нив се Американците. Лондон не го објави официјалниот број на Британци кои заминаа да се борат за Украина.

Откако Москва го нападна својот сосед, највисоките претставници на Британија испратија мешани пораки до британските доброволци кои се упатуваат во зоната на конфликтот.

Говорејќи во програмата на Би-Би-Си во недела наутро, британската министерка за надворешни работи Liz Tras рече: “Тоа е нешто што луѓето можат сами да одлучат“, додавајќи дека “ако луѓето сакаат да ја поддржат” борбата на Украинците “за слобода и демократија“, таа ќе ги “поддржи во тоа”.

Истовремено, на веб-страницата Liz Tras предупреди дека оние кои патуваат во Украина за да “се борат или да им помогнат на другите вклучени во конфликтот” може да бидат кривично гонети кога ќе се вратат во Британија.

Dauning strit брзо и јавно се огради од коментарите на министерот за надворешни работи во тоа време, при што портпаролот ги повика британските граѓани да ги послушаат релевантните совети за патување.

Секретарот за одбрана Ben Volas истакна дека “освен ако не сте соодветно обучени, постојат подобри начини да придонесете за безбедноста на Украина”.

Во интервју за Би-Би-Си на почетокот на март, адмиралот Entoni Dejvid Radakin, шефот на британските вооружени сили, го повтори тоа чувство, велејќи дека би било “нелегално и бескорисно” британскиот активен персонал да патува во воена зона.

Сепак, голем број поранешни британски (екс) војници отпатуваа да се борат заедно со украинската армија. Најмалку двајца од нив досега се убиени.

Џордан Гејтли (24) е убиен во Северодонецк, а неговото семејство било информирано за тоа во петок.

На крајот на април, во Украина почина уште еден британски државјанин, Скот Сибли. На социјалните мрежи, неговите пријатели го опишаа како “поранешен британски војник”.

Минатиот четврток, судот во самопрогласената Народна Република Доњецк (ДНР) прогласи двајца британски борци, заробени во украинскиот град Мариупол, за виновни за дејствување како платеници и обид за насилно преземање на власта во ДНР. И Ејден Аслин и Шон Пинер беа осудени на смрт.

Лондон го отфрли судењето како “измама“, инсистирајќи дека двајцата мажи се легитимни членови на вооружените сили на Украина и треба да се третираат како воени затвореници.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.