Во Финска судење на тројца новинари за издавање на државни тајни

На тројца новинари им се суди во Финска, обвинети за објавување доверливи разузнавачки информации за одбраната во напис во весник.

Во Финска судење на тројца новинари за издавање на државни тајни

„За секоја објавена реченица можеме да докажеме дека информациите можеле да се најдат на Интернет или во книги пред објавувањето на нашата статија. Информациите од јавен карактер не можат да бидат тајна“, велат новинарите.

Во четвртокот во Хелсинки започна судењето на тројца новинари на најголемиот фински дневен весник, кои наводно откриле тајни на државната одбрана во напис во весник. Обвинителот тврди дека новинарите на Хелсингин Саномат и нивниот поранешен уредник откриле доверливи информации во напис објавен во декември 2017 година.

Написот со наслов „Најтајниот град на Финска“ се фокусираше на активностите на финскиот разузнавачки истражувачки центар. Истражен текст ја откри грубата локација и должностите на разузнавачката единица на одбранбените сили додека Парламентот расправа за тоа дали да ги прошири своите овластувања за следење на приватните податоци на дигиталните мрежи.

Според обвинителката, написот содржел штетни информации и неговото објавување било незаконски, па таа побарала оригиналната приказна да се отстрани од веб-страницата на весникот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.