Време е да го пробате маслото од грозје: Ќе направи чуда за вашата коса

Маслото од семе од грозје може да ви помогне при еден куп проблеми со косата, како што се локни со сув изглед, кршлива и безживотна коса, којашто многу брзо се масти.
Сепак, дали тоа исто така има ефект врз стимулирање на растот на косата?
Маслото од семе од грозје е производ добиен со студениот процес на цедење на грозјето. Главно се користи при правење вино или како замена за растително масло за време на готвењето.
Дури неодамна ова масло доби важност во негата за убавина. На прв поглед е без мирис, без тежина и има проѕирна нијанса, што значи дека одговара на сите типови и бои на коса.
Истражувањата покажаа дека ова масло содржи компоненти кои можат да го стимулираат растот на косата. Во голема мерка, маслото од грозје го обезбедува здравјето на скалпот и косата по целата должина, што е предуслов за побрз раст на косата и нејзина бујност.
Пред сè, важно е да се истакне дека маслото од грозје содржи антиоксиданти и омега 6 масни киселини кои го стимулираат растот на косата. Клучните состојки во ова масло, како што се линолеинска киселина, полифеноли и витамин Е, ја подобруваат еластичноста на влакната и ги стимулираат колагенските дејства.
Предности на маслото од грозје:
Ги прави прамените на вашата коса посилни
Го враќа изгубениот сјај и мекост на косата
Ги храни скалпот и косата по целата должина
Го намалува опаѓањето и кршењето на косата
Ја враќа влажноста на косата и убавиот негуван изглед
Помага да се олесни чешлањето на косата
Го смирува и го храни скалпот во борба против првутот
Ја заштитува косата од надворешни влијанија
Еднаш неделно, доволно е да се нанесе мала количина масло од грозје на косата по целата должина, почнувајќи од скалпот со нежна масажа и да се остави да делува најмалку половина час, а потоа да се испрати така што косата и скалпот ќе ги сфатат магичните својства на ова масло.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.