Вториот бран зема голем замав во Грција, рекордна бројка на новозаразени

Loading...

Вториот бран зема голем замав во Грција, рекордна бројка на новозаразени

Денеска во Грција беа забележани се 453 нови случаи со корона вирус, што е најголема бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Најмногу заболени се лоцирани во новото жариште во мигрантскиот камп на островот Лезбос – 184, а 174 новозаразени се од Атина и околината.

Вкупниот број заразени со корона вирус во Грција во моментот изнесува 15.595, додека од последиците од Ковид-19 досега починаа 344 пациенти. Околу 10.000 се веќе излекувани.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...