Вучиќ го нарече својот народ последното „слободно племе“ во Европа

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека е горд што неговата земја ја спроведува својата политика без меѓународна интервенција.

Србите се последното „слободно племе“ во Европа, рече во неделата претседателот Александар Вучиќ, споредувајќи ја земјата со селото на „нескротливите Гали“ од иконската француска стрип серија „Астерикс“. Претседателот ја кажа референцата за поп-културата додека се обрати на предизборниот митинг во источниот српски град Пожаревац.

„Среќен сум што, како и во стрипот за Астерикс и Обеликс, постои едно мало племе Гали што ја држи и ја штити својата слобода на територијата на Европа. И јас сум горд што ова мало племе се граѓаните на Србија и нашата земја која ја води својата политика самостојно и самостојно“, изјави Вучиќ.

Србија се соочи со зголемен притисок од своите соседи откако Русија ја започна својата офанзива во Украина минатиот месец. Земјата е единствената европска држава која задржа неутрален став во конфликтот, одбивајќи да го зголеми бранот антируски санкции, и покрај напорите на ЕУ да ја „усогласи“ својата позиција за Украина со ставот на блокот.

Додека Србија виде масовни проруски собири, Белград официјално усвои неутрална позиција. Владата најави дека ќе ја прекине воената соработка и со Москва и со НАТО поради конфликтот, а Вучиќ вети дека ќе ги казни Србите кои сакаат да се приклучат на конфликтот како доброволци од која било страна.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.