Вчера, среда во Италија нови 475 мртви од КОРОНА ВИРУСОТ, најголема бројка досега

Италија во средата пријави 475 нови смртни случаи од коронавирусот, што е највисоката еднодневна службена бројка од која било нација откако беше откриен првиот случај во Кина кон крајот на минатата година.

Вкупната смртност во Италија достигна 2.978, повеќе од половина од сите случаи регистрирани надвор од Кина, додека бројот на заразени изнесува 35.713.
Претходното рекордно високо ниво од 368 смртни случаи беше забележано исто така во Италија, во неделата.

Апелираме да се остане дома. Полицијата почна да казнува

Вонредна состојба настанува кога ќе настанат големи природни непогоди или епидемии.

ПОВЕЌЕ ЗА ВИРУСИТЕ на пулс24 ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА!!!

Се за КОРОНА ВИРУСОТ на пулс24 ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА

За ВАКЦИНИТЕ на пулс24 ПОВЕЌЕ ТЕКСТОВИ ТУКА!!!

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.