Гаспром го прекина снабдувањето со гас за Летонија

Во кусото соопштение, Газпром рече дека испораките се прекинати бидејќи Латвија ги прекршила „прописите за користење гас“. Компанијата не прецизираше точно кои одредби ги прекршила Латвија.

Гаспром го прекина снабдувањето со гас за Летонија

Одлуката веројатно се однесува на одбивањето да се исполни барањето на Русија за плаќање на гасот во рубли.

Не се познати непосредните последици од прекинот на снабдувањето со Летонија. Летонските медиуми оваа недела објавија дека земјата продолжила да купува руски гас од друг снабдувач.

„Газпром“ претходно ги прекина испораките за други земји од Европската унија, вклучувајќи ги Холандија, Полска и Бугарија, бидејќи тие не сакаа да плаќаат во рубли.

Откако ЕУ воведе санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина, рускиот претседател Владимир Путин во март рече дека „непријателските странски клиенти“ ќе мора да му платат на Гаспром за испорака на гас во рубљи, наместо во долари и евра.

Кремљ претходно објави дека увозниците мора да отворат сметка во долари или евра во третата по големина руска банка Гаспромбанк, а потоа и втора сметка во рубљи. Увозникот ја плаќал сметката за гас во евра или долари и ѝ испраќал на банката упатство парите да се сменат во рубли.

Многу земји го отфрлија, бидејќи тој платен систем може да ги стави во позиција да ги прекршат санкциите против Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.