Гаутам Адани го престигна Џеф Безос по своето лично богатство. Сега е втор најбогат човек на светот

Гаутам Адани, индискиот тајкун кој оваа година се искачи на рангирањето на богатството со огромна брзина, го надмина Џеф Безос и стана втор најбогат човек на светот.

Адани е основач на Адани Груп, најголемиот пристанишен оператор во Индија. Инфраструктурната групација со седиште во Ахмедабад, со седиште во Индија е исто така најголемиот индиски производител на термички јаглен и најголем трговец со јаглен. Адани Ентерпрајс, котираната трговска куќа на групата, објави приход од 5,3 милијарди долари во годината до 31 март 2021 година.
Гаутам Адани го престигна Џеф Безос по своето лично богатство. Сега е втор најбогат човек на светот

Адани, кој ја започна годината како бр. 14 на индексот на милијардери на Блумберг, сега има богатство од 146,9 милијарди долари кое заостанува само по 260 милијарди долари на Илон Маск. Акциите на неговиот предводник Adan Enterprises Ltd. се искачи на рекорд оваа недела, а некои од неговите групни компании се искачија за повеќе од 1.000% од 2020 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.