ГЕНЕРАЛ ПЕТРЕУС: Многу пати им е кажано, ќе ве уништиме

САД и нивните сојузници ќе ги уништат руските трупи и опрема во Украина и ќе ја потонат нејзината црноморска флота доколку Путин употреби нуклеарно оружје, предупреди поранешен директор на ЦИА.

„Многу пати им е кажано, ќе ве уништиме“

Пензионираниот армиски генерал Дејвид Петреус изјави за ABC News дека не разговарал со американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан за веројатниот одговор на САД на нуклеарната ескалација од Русија, за која претставници на американската администрација рекоа дека постојано и била доставувана на Москва.

„Ние би одговориле со водење на колективен напор на НАТО што ќе ги уништи сите руски конвенционални сили што можеме да ги видиме и идентификуваме на бојното поле во Украина и исто така на Крим и секој брод во Црното Море“, рече Петреус.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.