ГЕНЕРАЛ СУРОВИКИН СТАПИ НА ДОЛЖНОСТ: Новиот командант на руската армија во Украина изврши масовен ракетен напад врз Киев!

Поранешниот командант на руските воздухопловни сили и новоименуваниот командант на руските сили во Специјалната операција во Украина, генерал Сергеј Суровикин, очигледно ја презеде функцијата и изврши масовен ракетен напад врз Киев и 20 други украински градови и речиси пет области во западно од државата кои останаа без струја и интернет.

Од каде доаѓаат нападите??

Носачи на овие ракети се стратешките бомбардери ТУ-95МС и ТУ-160. Се верува дека лансирањето се врши од правец на Каспиското Море, но не треба да се исклучува дека се користи воздушниот простор на Белорусија или јужните делови на руската територија.
ГЕНЕРАЛ СУРОВИКИН СТАПИ НА ДОЛЖНОСТ: Новиот командант на руската армија во Украина изврши масовен ракетен напад врз Киев!

Нападите продолжуваат жестоко, а главниот град Киев доживеа два брана напади. Во првата цел беа центрите за одлучување, а потоа инфраструктурата. Ракетни напади фатија голем број граѓани на улица.

Ова е за разлика од 24 февруари, кога Русија започна многу поинаква, помасовна инвазија на Украина и директно ги погоди владините згради.

Треба да се додаде дека нападот уследи по експлозијата на мостот на Крим, кој Русија го означи како тероризам, а рускиот претседател директно ја обвини украинската разузнавачка служба дека стои зад тој напад.

ГЕНЕРАЛ СУРОВИКИН СТАПИ НА ДОЛЖНОСТ: Новиот командант на руската армија во Украина изврши масовен ракетен напад врз Киев!

Инаку, нападот следеше кога на должноста стапи Суровикин, кого неговите подредени го нарекуваат генерал Армагедон. Иако е возач на тенк, тој командува со авијацијата и е познат како строг офицер, кој дури и ја збриша Исламската држава во Сирија во 2017 година.

Суровикин отсега ќе биде единствениот офицер кој ќе ја командува операцијата во Украина, што значи дека Москва повеќе нема да биде на чело и дека неколку офицери истовремено ќе раководат со операцијата. Со ова на сцена стапи руското кризно раководство, еден командант, една наредба, додека Генералштабот во Москва станува само надзорник.

Во петокот следеше именувањето на Суровикин, а во саботата мостот на Крим веќе беше кренат во воздух.

Патем, фактот дека Суровикин ја презеде функцијата, се гледа и од фактот што Русија за прв пат врши масовни напади со крстосувачки ракети Х-101 низ цела Украина. Очигледно грешат оние аналитичари кои рекоа дека Русија нема повеќе ракети.

Носачи на овие ракети се стратешките бомбардери ТУ-95МС и ТУ-160. Се верува дека лансирањето се врши од правец на Каспиското Море, но не треба да се исклучува дека се користи воздушниот простор на Белорусија или јужните делови на руската територија.

Суровикин командуваше со Јужната група руски трупи за време на специјалната операција во Украина.

Тој претходно ги предводеше руските сили во Сирија, учествуваше во втората чеченска кампања и во конфликтот во Таџикистан.

На крајот на септември, на Суровикин му беше доделена титулата Херој на Народната Република Луганск.

Во ноември 2017 година, Суровикин беше назначен за врховен командант на руските воздушни сили. Пред тоа, од октомври 2013 година, тој командуваше со трупите на Источниот воен округ (ВВО).

„Нов командант на руските сили во Украина е Суровикин Сергеј Владимирович, поранешен командант на воздухопловните сили. Дали е тоа необично, да, но има причина за тоа, исто како што е необично што тој е командант на воздухопловните сили. Тој всушност дипломирал на Воената академија во Омск, која е поврзана со оклопни механизирани единици.

Служеше во моторизирани единици, беше во Таџикистан, беше командант на руските трупи во Сирија од 2017 година и оттогаш е командант на воздухопловните сили. Тој е од Новосибирск, сосема поинаков металик, а знаеме што правеле луѓето од Сибир во 1941 година.

Што да очекуваме од новиот командант, па да очекуваме масовно користење на авијацијата, масовно бомбардирање. Ако некој доаѓа од воздухопловните сили значи дека ќе има масовно користење на авијацијата. Тоа е само знак за промена на тактиката на Русија, додаде претходно воениот коментатор Бошко Јовановиќ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.