Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на Ковид-19

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија.
Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот коронавирус, и тоа во областа Хајнсберг каде за првпат беше пријавен случај. Вклучувајќи нови случаи, сега има 20 заразени лица во и околу Хајнсберг.


По едно лице има заразено во Хамбург, Франкфурт, Хесе и Баварија.
Во Баден-Виртемберг, пријавени се четири нови случаи, вкупно осум.
Државата Рајналенд-Пфалц објави дека маж во Кајзерслаутерн е заразен со вирусот Ковид-19.
Министерот за здравство Јенс Шпан во средата изјави дека Германија е на почетокот на епидемијата на новиот коронавирус, бидејќи новите случаи веќе немаат никаква врска со изворот на заразата во Кина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.