Германија најави масовна воена експанзија, со астрономски буџет за својата армија

Берлин ќе вложи 100 милијарди евра во својата војска, со цел да стане најголемата армија на НАТО во Европа.

Заврши ерата на демилитиразирана Германија. Ги заборави ли човештвото пребргу лекциите од Втората светска војна?

Планот на Германија да инвестира огромни 100 милијарди евра (107,35 милијарди долари) во својата војска ќе му овозможи на Берлин значително да ги прошири своите борбени сили, изјави во понеделникот канцеларот Олаф Шолц за локалните медиуми. Ова ќе ја направи германската армија најголема во Европа меѓу членките на НАТО, рече тој.

Ветувањето, кое канцеларот го даде во интервју за неколку домашни весници, дојде откако главните парламентарни фракции во земјата се согласија, во неделата навечер, за специјално ослободување потребно да се позајмат парите и да се инвестираат во војската.

На владејачката коалиција ѝ беше потребна поддршка од опозициските пратеници за да обезбеди две третини од гласовите за да ја усвои одлуката, која бара измена на германскиот закон. Се очекува вистинското гласање да се одржи пред летната пауза на парламентот.

Шолц го пофали усвојувањето на законот на Твитер, велејќи дека дополнителните милијарди ќе го претворат Бундесверот во борбена сила која „може да ја исполни својата одбранбена мисија подобро од кога било досега“. Канцеларката предложи создавање на специјален воен фонд во февруари, неколку дена по нападот на Русија против Украина.

Германија моментално ја има четвртата по големина воена сила меѓу членките на НАТО, но најголемите армии на блокот ги имаат неевропските нации: САД и Турција. Ќе треба да ја надмине Франција по армиска сила за да го исполни ветувањето на Шолц. Силата на француската војска е 240.000 активни и резервни војници, во споредба со 199.000 во Германија, според Глобалниот индекс на огнена моќ.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.