Германија се спаси во финишот од мечот со Швајцарија

Фудбалерите на Германија во судиското надополнување успеа да избегне пораз и да го скрши отпорот на Швајцарија (1-1) и го задржа првото место во групата А на Еврпското првенство.

Номиналниот домаќин на овој натпревар поведе со голот на Ндоје, а потоа играше перфектна одбрана со која ги одбиваше налетите на фаворитот. По бројни шанси, отпорот пукна во 92. минута со голот на џокерот Никлас Филкруг.

Доминантната игра на Германците им вроди со плод, па откако обезбедија реми во финишот го задржаа првото место во групата А.

Пронајдете не на следниве мрежи: