Германија тајно се подготвува за нуклеарна војна!

Loading...

Ризикот од започнување нуклеарна војна сега е многу поголем отколку во изминатите три децении!!

Тајни вежби на воени операции со употреба на нуклеарно оружје се одржаа во Германија, пренесоа германските медиуми.

Според Билд, во воздухопловната база Нервен во Северна Рајна-Вестфалија се одржа вежба со учество на сојузниците на германското воено воздухопловство и на НАТО.

Во маневрите беа вклучени бомбардери способни да носат нуклеарно оружје, а главната цел на вежбите, како што се наведува во извештајот, обука на одбраната на Германија со помош на нуклеарни бомби. Написот исто така изразува мислење дека сега ризикот од започнување нуклеарна војна е многу поголем отколку во изминатите три децении. Главната причина за тоа, според авторите на материјалот, е повлекувањето на САД од Договорот за елиминација на ракети со среден дострел и краток дострел (договор INF).

Во петокот, медиумите објавија дека Москва и Вашингтон наводно биле во можност да преговараат за „принципиелни договори“ за контрола на нуклеарното оружје. Подоцна се појави информација во печатот дека, со цел да се продолжи Договорот за мерки за понатамошно намалување и ограничување на стратешкото навредливо оружје (СТАРТ, СТАРТ-3), Соединетите држави и понудија на Русија да се согласи да не го зголемува вкупниот број на достапни нуклеарни боеви глави.

Да потсетиме, за време на неговиот говор на 75-та сесија на Генералното собрание на ООН на 22 септември, рускиот претседател Владимир Путин побара итно решение за прашањето за продолжување на СТАРТ, кое истекува во февруари 2021 година.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...