Германија ја надмина бројката од 10 илјади заразени

Германија регистрираше 10.999 случаи на коронавирусот, покажуваат официјалните податоци вчера, во четвртокот, при што бројот на нови пријавени инфекции се зголеми за 2.801 за само еден ден.

Дваесет лица починаа од вирусната инфекција, покажуваат податоците од агенцијата за контрола на болести, Институтот Роберт Кох (РКИ).
Северна Рајна-Вестфалија останува најтешко погодена држава, со 3.033 случаи на СОВИД-19, што е пораст од 661 за само еден ден.

Прочитајте на темава уште и ова:

Вучиќ: Утре ќе ги затвориме границите ЦЕЛОСНО!!

Италија ја надмина Кина по број на мртви од КОРОНА ВИРУСОТ

Принцот Алберт од Монако е позитивен на КОРОНА ВИРУСОТ!

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.