Германија ја потврди испораката во Украина на Panzerhaubitz 2000 MARS и Gepard

Германското Министерство за одбрана ја потврдува испораката на Украина на 8 самоодни противвоздушни оклопни возила Гепард, 3 Panzerhaubitz 2000, 3 МАРС (Среден артилериски ракетен систем) II повеќекратни ракетни фрлачи и муниција. Според информациите објавени од германското Министерство за одбрана, Германија ги зголемила средствата за градење безбедносни капацитети на 2 милијарди евра. Овие дополнителни средства првенствено се посветени на Украина, како и германските придонеси за Европскиот мировен фонд, од кој трошоците за воените мерки за поддршка на Украина може да се надоместат на земјите-членки на ЕУ.

Германија ја потврди испораката во Украина на Panzerhaubitz 2000 MARS и Gepard

Panzerhaubitze 2000 („тенковска хаубица 2000“), скратено PzH 2000, е германска самоодна хаубица од 155 mm развиена од Krauss-Maffei Wegmann (KMW) и Rheinmetall во 1980-тите и 1990-тите за германската армија. Тој е способен за многу висока стапка на пожар; во рафален режим може да испука три куршуми за девет секунди, десет куршуми за 56 секунди и може – во зависност од загревањето на цевката – да испука меѓу 10 и 13 куршуми во минута континуирано. PzH 2000 има автоматска поддршка за најмногу пет круга на истовремен удар со повеќе кругови (MRSI). Надополнувањето на школките е автоматизирано. Два оператори можат да наполнат 60 погонски полнења за помалку од 12 минути.

M270 Multiple Launch Rocket System (M270 MLRS) е американски оклопен, самооден, повеќекратен ракетен фрлач. Околу 1.300 системи М270 се произведени во Соединетите Држави и во Западна Европа, заедно со повеќе од 700.000 ракети. MARS II е европска варијанта на M270A1 во која се вклучени Германија, Франција и Италија. Лансерите се опремени со европскиот систем за контрола на пожар (EFCS) дизајниран од Airbus Defense and Space. Обединетото Кралство и го обезбеди овој систем на Украина во 2022 година, а дополнителен ќе следи од Германија. Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт го објави пристигнувањето на возилата со кои тие придонеле на 26 јули 2022 година.

Flugabwehrkanonenpanzer Gepard (противвоздушно оклопно борбено возило „Гепард“) е германски самоодни противавионски топ способен за сите временски услови (SPAAG). Беше развиен во 1960-тите, на терен во 1970-тите и беше надграден неколку пати со најновата електроника. Тој беше камен-темелник на воздушната одбрана на германската армија (Бундесвер) и на голем број други земји на НАТО. На 26 април 2022 година, германската влада го овласти Краус-Мафеи Вегман да пренесе 50 противвоздушни возила Flakpanzer Gepard во Украина. Првите три Gepards пристигнаа во Украина на 25 јули 2022 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.