ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДОРКА ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА „АЛКАЛОИД

За време на посетата, амбасадорот на Холштајн, чиј домаќин беше работна група на компании, предводена од генералниот директор и претседател на Одборот на директори, г. Живко Мукаетов, беше запознаен со резултатите од работата на компанијата, работните активности, нејзините пласмани и производното портфолио.

Беа презентирани и огромниот број на инвестиции континуирано реализирани од „Алкалоид“ низ годините, извозното работење на компанијата, како и огромниот број активности и проекти од областа на корпоративната општествена одговорност.

Посебен акцент беше ставен на програмата за практикантска работа во „Алкалоид“ како дел од образовната институција за високо и средно образование, која успешно се развива врз основа на позитивните практики од европскиот модел на дуално образование, чија цел е да се зголеми ефикасноста на образовниот потенцијал и производство на квалификуван и обучен кадар, кој ќе може да одговори на барањата на македонскиот пазар на труд.

Амбасадорката Холштајн го изрази своето задоволство од успешната работа во „Алкалоид“, како и од успешната соработка со германските компании на локалниот пазар, особено осврнувајќи се на високото ниво на технолошка опрема и човечкиот капитал кој управува со процесите во „Алкалоид“. , со што имаа можност директно да се запознаат, преку обиколка на производствените капацитети и Институтот за истражување и развој, каде што голем дел од инсталираната опрема беше купена од германски производители.

За време на посетата беа презентирани и напредните ИТ и комуникациски практики на компанијата и превземањата од системот SAP, кој исто така е германско софтверско решение.

„Среќен сум што имав можност да ја посетам компанијата „Алкалоид“, која е македонска гордост и најдобар пример за највисоки корпоративни вредности, постојан раст, инвестирање во развој, образование, општествена одговорност и грижа за животната средина. Им посакувам уште поголем успех дома и во светот“, рече Н.Е., г-ѓа Холштајн.

Генералниот директор и претседател на Управниот одбор на „Алкалоид“, г. Живко Мукаетов, го изрази своето задоволство од оваа работна средба која е од големо значење за продлабочување на билатералната соработка. „Вистинска чест е што денеска како компанија имаме можност да ја претставиме нашата работа пред амбасадорот на Сојузна Република Германија – најголемиот трговски партнер на нашата земја.

Со претставување на работењето ќе ја потврдам нашата посветеност на глобализацијата на брендот „Алкалоид“ и нашата заложба за континуиран раст и развој на компанијата“, рече г. Мукаетов.

Германија е еден од најбрзорастечките извозни пазари за „Алкалоид“, од особено стратешко значење, каде компанијата во 2021 година ќе оствари пласмани од близу 3 милиони евра, забележувајќи раст од 160% во однос на 2020 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.