Германскиот канцелар го отфрли брзиот влез на Украина во ЕУ – смета дека е неправеден кон Балканот

Германскиот канцелар Олаф Шолц се изјасни против примената на скратена процедура за пристапување на Украина во Европската унија.

Во своето обраќање пред Бундестагот пред претстојниот состанок на европските лидери, тој објасни дека не може да има таков „скратен пат“ за членство бидејќи таков исклучок би бил неправеден за земјите од Западен Балкан, а тие исто така би сакале брзо членство.

Претходно, францускиот претседател Емануел Макрон рече дека може да поминат „децении“ пред Украина да стане членка на ЕУ. Шолц се согласи со оваа позиција и денеска изјави дека Киев не може да смета на таков процес неколку месеци или години.

Минатиот месец, германскиот лидер повика на забрзување на процесот на пристапување на шесте земји од Западен Балкан кои не се членки на ЕУ – Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македонија, Србија и Црна Гора. Во албанскиот и македонскиот случај преговорите не можат да започнат поради ветото наметнато од Софија за спорот со Скопје.

Одржувањето на ветувањето кон двете страни не е само прашање на доверба во ЕУ. „Денес, повеќе од кога било, нивната интеграција е наш стратешки интерес“, рече Шолц. „Од друга страна, кога станува збор за Украина, поважно е ЕУ да ја поддржи Украина „брзо и прагматично“. Затоа Киев доби ветување од канцеларката за дополнителна воена поддршка од говорницата на Бундестагот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.