ГЕРМАНСКИ ГЕНЕРАЛ ЗА МОЖНИОТ НУКЛЕАРЕН УДАР: Секој треба да има доволно батерии дома

Карстен Бројер (57) е генералот на чело на кризниот тим со три ѕвезди, кој командува со касарната Јулиус-Лебер во Берлин и ја организира помошта на Бундесверот во случај на катастрофа, без разлика дали е тоа поплава или корона вирус.

ГЕРМАНСКИ ГЕНЕРАЛ ЗА МОЖНИОТ НУКЛЕАРЕН УДАР: Секој треба да има доволно батерии дома

„Јас ги водам сите војници што се распоредени во Германија. Водство од еден извор. Тоа нè прави поагилни и помоќни ако се случи најлошото“, вели Бројер.

„Според сите сознанија, уништувањето на гасоводот најверојатно е предизвикано од напад. Сепак, хибридна ситуација меѓу војна и мир секогаш вклучува неколку удари. Истрагите се уште се во тек. Целта и целта на хибридните напади е да се задржи сторителот во мрак колку што е можно. Можеби никогаш нема да можеме дефинитивно да докажеме кој стои зад тоа. Сепак, се чини јасно дека за таков комплексен напад, длабок 70 метри во Балтичкото Море, потребни се ресурси на држава, тој рече.

Во Германија командата има 550 воени и 250 цивилни позиции. Во ситуација на катастрофа, Бројер, како командант, може да побара војници од сите делови на Бундесверот, без разлика дали се од армијата, морнарицата, воздухопловните сили или медицинската служба.

„Кога станува збор за административна помош, на пример во случај на елементарни непогоди, работите се случуваат многу брзо. За неколку часа ќе поднесеме барање и ќе спроведеме одлука, а потоа војниците ќе бидат мобилизирани. Брзи сме. А што се однесува до воените напади, тука сме на должност на команда 24/7. Во случај на сериозен инцидент, јас сум известен 24/7. Доколку оцениме дека настанот е од надворешно влијание, се координираме со други безбедносни агенции. Доколку безбедноста на земјата бара распоредување на војската, ние сме брзо подготвени. Во основниот закон има јасни правила. Бундестагот одлучува“, нагласи генералот.

„Руската војна значеше дека нашиот фокус повторно беше на националната и сојузничката одбрана. На целата земја и стана јасно: војната во Европа е повторно можна. Ова има последици за секој граѓанин. На сите треба да им биде јасно дека треба да го променат своите индивидуално однесување“, нагласи Бројер.

Подгответе се за напад

„Сè што ја зајакнува нашата отпорност во случај на напад е дел од него. Тоа оди од ментален став до припреми и складирање во домовите. Покрај другите работи што ви се потребни за секојдневниот живот: фенери и доволно батерии. Не размислувајте, јас имам батерии на мојот мобилен. Во случај на долг прекин на струја веќе не можеш да го полниш. Истото важи и за радиото. Доколку сакаш да добиваш информации во итен случај ќе ти помогнат само уредите на батерии, не лаптоп или телевизор што треба да биде вклучен.

„Секој граѓанин треба да се запраша – До кој степен се залагам за вредностите на мојата земја и што можам да направам за да ги бранам тие вредности. Германија може да го брани најважното“, додаде тој.

Генералот многу сериозно ги сфаќа нуклеарните закани од Русија.

„Нашиот начин на живот, нашите вредности, целото наше општество се загрозени. Ако не сакаме да се откажеме од сето тоа, мораме да ги сфатиме овие нуклеарни закани многу сериозно. Но, мора да останеме ладни и претпазливи. Хистеријата е лоша советник. Како војник, фигуративно кажано, секогаш се повлекувам од целата ситуација за да имам подобар преглед и да не се мешам во неважни детали. Ова помага да се одржи смиреноста и ориентацијата“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.