ГЕРМАНЦИТЕ ГУБАТ ВОЛЈА ЗА РАБОТА: Одат на работа само затоа што мораат

СЕ повеќе луѓе во Германија не се расположени за работа и одат на работа само затоа што мораат, покажаа резултатите од анкетите, пишува „Дпа“.

Речиси половина од вработените, 48 отсто од нив, сакаат да преминат на намалено работно време во договор со работодавачот, пишува „Дпа“.

ГЕРМАНЦИТЕ ГУБАТ ВОЛЈА ЗА РАБОТА: Одат на работа само затоа што мораат

Повеќе од половина од анкетираните изјавиле дека ќе ја напуштат работата.

Дури 56 отсто рекле дека се подготвени веднаш да ги напуштат своите работни места – но не можат затоа што биле принудени да работат од финансиски причини.

Податоците се резултат на годишна студија на институтот „ЈуГав“, а ги соопштил налогодавачот од осигурување на HDI.

Во јуни и јули биле анкетирани 3.891 вработен на возраст над 15 години.

Пред пандемијата, во 2019 година, само 41 процент од испитаниците изјавиле дека ќе престанат да работат доколку имаат доволно пари.

Повеќе од три четвртини од нив рекоа дека го поддржуваат воведувањето на четиридневна работна недела во нивната компанија, но огромното мнозинство со соодветна плата.

Се намалува посветеноста на работата кај младите.

Според резултатите од нашето истражување, особено младите вработени во Германија сакаат поголема слобода на работното место – посочи директорот за осигурување на HDI.

Очекувањата на вработените се во спротивност со барањата на пазарот на трудот.

Според податоците на Институтот за истражување на пазарот на труд и занимања, во вториот квартал годинава имало 1,9 милиони слободни работни места, повеќе од кога било од почетокот на истражувањето.

Кадровската состојба во здравствените и здравствените установи е тензична, но има многу слободни работни места и во занаетите и во ИТ индустријата.

Германија размислува да ги натера државните службеници да работат од дома оваа зима, поради влошената енергетска криза, објавија медиумите во таа земја.

Како што пренесува „Бизнис инсајдер“, на неодамнешниот состанок на Сојузното Министерство за енергетика, еден од предлозите бил задолжителна работа од дома за државните службеници оваа зима, додека повеќето министерства наводно изразиле приговори за тие планови.

На средбата се разговарало и за ограничување на температурата на максимални 19 степени, јавуваат медиумите. Ако на некој му е премногу студено, ќе му биде дозволено да работи од дома.

Инаку, плановите за мерки за заштеда на енергија во јавните згради се реализираат на предлог на министерот за економија и енергетика Роберт Хабек, објави „Биз лајф“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.