ГЕРМАНСКИ ВЕЛТ ПИШУВА ЗА КОНФЛИКТ НА ДВЕТЕ ЧЛЕНКИ НА НАТО: Се се одвива во сенка на Украина, не е прв пат за малку да се крвави!

И покрај декларираното единство на НАТО на позадината на украинската криза, во алијансата се подготвува вистинска војна меѓу Турција и Грција, пишува колумнистката на Велт, Каролина Друтен.

ГЕРМАН ВЕЛТ ПИШУВА ЗА ВОЈНАТА НА ДВЕТЕ ЧЛЕНКИ НА НАТО: Се се одвива во сенка на конфликтот во Украина, не е прв пат за малку да се крвави!

„На хартија, Турција и Грција се сојузници. Но, во блиското минато овие две земји постојано стоеја на работ на војна“, истакна авторот.

Таа потсети дека двете земји беа блиску до вооружен конфликт во 80-тите, 90-тите, па дури и пред две години: споровите меѓу Анкара и Атина се однесуваа на наоѓалиштата на јаглеводороди и статусот на грчките острови, а сега несогласувањата повторно ескалираа.

ГЕРМАН ВЕЛТ ПИШУВА ЗА ВОЈНАТА НА ДВЕТЕ ЧЛЕНКИ НА НАТО: Се се одвива во сенка на конфликтот во Украина, не е прв пат за малку да се крвави!

Неодамна турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и се закани на Грција дека неговите војници би можеле „да се појават ноќе“. Во исто време, Анкара претходно ја обвини Атина за гранатирање товарен брод, нагласи таа.

Суштината на конфликтот меѓу двете земји е дека Турција ја обвинува Грција за прекршување на договорите од Лозана (1923) и Париз (1947) и за милитаризација на островот, се наведува во написот. Анкара инсистира Атина на овој начин да го изгуби суверенитетот над нив, а грчката страна нагласува дека се брани, бидејќи Турција држи бројни десантни пловни објекти на западниот брег, додава Друтен.

ГЕРМАН ВЕЛТ ПИШУВА ЗА ВОЈНАТА НА ДВЕТЕ ЧЛЕНКИ НА НАТО: Се се одвива во сенка на конфликтот во Украина, не е прв пат за малку да се крвави!

Двете земји истовремено го бараат правото да извлекуваат природен гас од полињата во Средоземното Море, се наведува во написот.

Во случај на воен конфликт меѓу двете земји, помошта на НАТО за Украина може да биде загрозена, авторот го цитира Рајан Гингерас, професор на Поморската школа за постдипломски студии и историчар од доцната Отоманска империја. Според него, дестабилизацијата во зоната на конфликтот ќе стане „најголем кошмар“, бидејќи грчкото пристаниште Александрополис е клучна точка за снабдување на Киев со оружје на Алијансата.

Авторот истакна дека повелбата на НАТО не ги регулира дејствијата на членките на блокот во случај на војна меѓу другите членки на организацијата.

„Ако турските војници „се појават ноќе“, како што се заканува Ердоган, тогаш е сосема јасно кој ќе биде агресор во овој случај. Но, ако конфликтот се случи на отворено море, ситуацијата ќе биде поинаква“, продолжи таа.

Во исто време, Друтен очекува НАТО да дејствува како посредник, бидејќи не постои механизам за исклучување на земјите од блокот.

Како заклучок, авторот изјави дека не вреди да се чека намалување на тензијата во догледна иднина и нагласи дека и најмалиот превид може да го доведе НАТО до „границата на можностите“.

Сојузниците на НАТО, Грција и Турција, постојано се на работ на вооружен конфликт поради територијални спорови. Новата рунда на тензии започна на 23 август, кога Атина, според Анкара, распоредила системи за воздушна одбрана С-300 од руско производство за да гаѓаат борбени авиони Ф-16 за време на мисијата на НАТО. Грција го негира ова.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и се закани на соседната земја со страшни последици доколку ескалира дополнително, потсетувајќи на масакрот во Смирна (денешен Измир) пред еден век.

Од Анкара изјавија дека очекуваат објективност од НАТО во врска со инцидентот. Според турскиот министер за одбрана Хулуси Акар, Атина го игнорира меѓународното право, добрососедските односи и пријателството. За возврат, грчкото Министерство за надворешни работи објави дека турските власти ја поткопуваат кохезијата на НАТО.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.