Ги одржува забите здрави и ги отстранува БАКТЕРИИТЕ: Направете сами ТЕЧНОСТ за плакнење уста

Грижете се за здравјето на вашите заби и редовно посетувајте стоматолог
Оралната хигиена вклучува, покрај употребата на паста за заби, употреба на течности кои ги отстрануваат бактериите и го освежуваат здивот.
Исто така, многу е важно да користите интердентални четки или конец за отстранување на остатоците од храна и темелно чистење на забите.
Меѓутоа, кога станува збор за миење на устата, треба да ги избегнувате оние кои содржат алкохол.
При чистење и отстранување на наслагите од „џебовите“ на непцата, како и по други стоматолошки интервенции, се препишуваат препарати на база на хлорхексидин. Тој помага во борбата против периодонтитисот. Меѓутоа, доколку не сакате да трошите пари на плакнење на устата, можете да го искористите рецептот на стоматологот Џони Фочер за домашна смеса која ги отстранува бактериите и ги одржува забите здрави.
Потребен ви е 3% водород, кој треба да се разреди со вода во сооднос 1: 2. По желба додадете неколку капки екстракт од нане и ќе добиете прекрасен, освежителен вкус. Оваа смеса можете да ја користите до четири пати на ден.
Поволно делува на непцата и ги смирува воспаленијата, ги уништува бактериите и допира до сите површини во усната шуплина, вклучувајќи ги и оние кои не можете да ги исчистите со четка. Истовремено ги избелува забите и ги лекува раните на слузокожата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.