ГИ СПОРЕДИЈА СО ХИТЛЕР: Со хеликоптери ги бркаат туристите од плажите

Шпанија е една од земјите кои се најсилно погодени од коронавирусот во светот. Според последните податоци, заразени се повеќе од 517 000 луѓе, додека починале 29 418 лица.
Властите се обидуваат на секој начин да го спречат ширењето на вирусот, па затоа прибегнаа кон нови тактики за понатамошно подигнување на свеста кај луѓето за штетноста на коронавирусот.
Имено, на социјалните мрежи кружи видео од хеликоптер како прелетува на плажа во Мајорка и преку разглас ги предупредува туристите за новите мерки против Ковид-19.


Оваа сцена наиде на негодување од бројни луѓе, сметајќи дека владата станува авторитативна.
– Хитлер би бил горд. Целосна контрола на државата. Екстремната авторитетна машина на владата се сврте против луѓето од кои зема ресурси за да го финансира хеликоптер-нацистичкиот ковид режим – коментира еден од твитерџиите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.