Глобалната криза со храна се наѕира додека Украина се бори да го извезе своето жито по руската инвазија

Руската инвазија на Украина, која сега е во четвртиот месец, го спречува житото да ја напушти „светската корпа за леб“ и ја поскапи храната ширум светот.

Трошоците растат бидејќи Украина бара алтернативни патишта за извоз

Вообичаено, 90% од пченицата и другото жито од полињата во Украина се испорачуваат на светските пазари по морски пат. Сепак, руските блокади на брегот на Црното Море го задржаа најголемиот дел од извозот на земјата.

Блокадата на руските сили на украинските пристаништа, уништувањето и наводната кражба на житото и земјоделската механизација во земјата, како и гранати и мини кои сега се расфрлани низ нејзините полиња се закануваат да го влошат недостигот, гладот и политичката нестабилност во земјите во развој.

Неделните преговори за безбедни коридори за извлекување на житото од пристаништата на Украина во Црното Море постигнаа мал напредок, а итноста се зголемува како што пристигнува летната сезона на жетва.

„Ова треба да се случи во следните неколку месеци [или] ќе биде ужасно“, рече Ана Нагурни, член на одборот на Економското училиште во Киев.

Нагурни рече дека 400 милиони луѓе ширум светот се потпираат на украинските резерви на храна.

Заедно, Русија и Украина извезуваат речиси една третина од светската пченица и јачмен, повеќе од 70% од сончогледовото масло и се истакнати добавувачи на пченка. Русија е најголемиот светски производител на ѓубрива.

Војната предизвика светските цени на храната кои веќе се искачуваат вртоглаво да пораснат со тоа што спречи околу 20 милиони тони украинско жито да стигнат до Блискиот Исток, Северна Африка и делови од Азија.

До 181 милион луѓе во 41 земја би можеле да се соочат со криза со храна или дури и со целосен глад, покажуваат проекциите на ОН.

Трошоците растат бидејќи Украина бара алтернативни патишта за извоз
Вообичаено, 90% од пченицата и другото жито од полињата во Украина се испорачуваат на светските пазари по морски пат. Сепак, руските блокади на брегот на Црното Море го задржаа најголемиот дел од извозот на земјата.

Дел од житото се пренасочува низ Европа со железница, пат и река, но количината е минимална во споредба со морските патишта. Дополнително, пратките се спори затоа што шините на Украина не се совпаѓаат со оние на нејзините соседи на запад.

Заменик-министерот за земјоделство на Украина, Маркијан Дмитрасевич, побара од пратениците на Европската унија да помогнат во извозот на повеќе жито, вклучително и проширување на користењето на романското пристаниште на Црното Море, изградба на повеќе товарни терминали на реката Дунав и намалување на бирократијата за товарен премин на полскиот граница.

Но, тоа значи дека храната е уште подалеку од оние на кои им е потребна.

„Сега треба да ја поминете цела Европа за да се вратите во Медитеранот. Навистина додаде неверојатна сума на трошоците за украинското жито“, рече виш научен соработник во Меѓународниот институт за истражување на политиката за храна во Вашингтон, Џозеф Глаубер.

Украина сега може да извезува само 1,5 до 2 милиони тони жито месечно од почеток на војната, што е големо намалување во споредба со повеќе од 6 милиони тони месечно пред тоа, рече Глаубер, поранешен главен економист во американското Министерство за земјоделство.

Руското жито исто така не излегува. Москва тврди дека западните санкции врз нејзината банкарска и бродска индустрија ѝ оневозможуваат на Русија да извезува храна и вештачко ѓубриво, заплашувајќи ги странските бродски компании да ги носат. Руските власти инсистираат дека санкциите мора да бидат укинати за да се дојде до жито на глобалните пазари.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и другите западни лидери рекоа дека санкциите не влијаат на храната.

Русија ја отфрла „злоупотребата“ на поморската предност и обвинувањата за уништување на посевите, кражба
Украина ја обвини Русија за гранатирање земјоделска инфраструктура, палење полиња, крадење жито и обид да и го продаде на Сирија, откако Либан и Египет одбија да го купат.

Сателитските снимки направени кон крајот на мај од страна на Maxar Technologies покажуваат дека бродовите под руско знаме во пристаништето на Крим се натоварени со жито, а потоа неколку дена подоцна се вкотвиле во Сирија со отворени отвори.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека Русија предизвикала глобална криза со храна. Западот се согласува, со функционери како претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел и американскиот државен секретар Антони Блинкен, кои велат дека Русија ја вооружува храната.

Русија вели дека извозот може да продолжи штом Украина ќе ги отстрани мините во Црното Море и кога бродовите што пристигнуваат може да се проверат дали има оружје во обид да се спречат донации на оружје од Запад да стигнат до земјата.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вети дека Москва нема да ја „злоупотреби“ својата поморска предност и дека „ќе ги преземе сите неопходни чекори за да се осигура дека бродовите можат слободно да заминат од таму“.

Украинските и западните власти се сомневаат во ветувањето. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оваа недела изјави дека е можно да се создадат безбедни коридори без потреба од чистење на морските мини бидејќи е позната локацијата на експлозивните направи.

Но, остануваат други прашања, како на пример дали осигурителите ќе обезбедат покритие за бродовите што пловат низ воена зона.

Дмитрасевич им рече на министрите за земјоделство на ЕУ оваа недела дека единственото решение е да се победи Русија и да се деблокираат пристаништата. „Ниту една друга привремена мерка, како што се хуманитарните коридори, нема да го реши проблемот“, рече тој.

„Катастрофалниот“ глад и ќе погоди милиони
Цените на храната веќе растеа пред инвазијата поради фактори како што се лошите временски услови и лошата жетва што ги намалуваше залихите, додека глобалната побарувачка силно се врати од пандемијата COVID-19.

Глаубер ги наведе лошите жетви на пченица минатата година во САД и Канада и сушата што им наштети на приносите на соја во Бразил. Исто така, влошена од климатските промени, Африканскиот рог се соочува со една од најлошите суши во последните четири децении, додека рекордниот топлотен бран во Индија во март ги намали приносите на пченицата.

Тоа, заедно со зголемените трошоци за гориво и вештачко ѓубриво, ги спречи другите големи земји-производители на жито да ги пополнат празнините.

Украина и Русија главно извезуваат основни производи во земјите во развој кои се најранливи на поскапувања и недостиг.

Земјите како Сомалија, Либија, Либан, Египет и Судан во голема мера се потпираат на пченица, пченка и сончогледово масло од двете завојувани нации.

Товарот го носат многу сиромашните“, рече Глаубер. „Тоа е хуманитарна криза, без сомнение.

Покрај заканата од глад, спиралните цени на храната ризикуваат политичка нестабилност во таквите земји. Тие беа една од причините за арапската пролет и постојат грижи за повторување.

Владите на земјите во развој мора или да дозволат да се зголемат цените на храната или да ги субвенционираат трошоците, рече Глаубер. Умерено просперитетна земја како Египет, најдобар увозник на пченица во светот, може да си дозволи да апсорбира повисоки трошоци за храна, рече тој.

„За сиромашните земји како Јемен или земјите од Рогот на Африка – навистина ќе им треба хуманитарна помош“, рече тој.

Глад го мачи тој дел од Африка. Цените на основните производи како пченица и масло за јадење во некои случаи се зголемуваат и повеќе од двојно, додека милиони добиток што семејствата ги користат за млеко и месо угинаа. Во Судан и Јемен, руско-украинскиот конфликт дојде на врвот на долгогодишниот внатрешен конфликт.

УНИЦЕФ предупреди за „експлозија на смртност на деца“ доколку светот се фокусира само на војната во Украина и не дејствува. Агенциите на ОН процениле дека повеќе од 200.000 луѓе во Сомалија се соочуваат со „катастрофален глад и глад“, приближно 18 милиони Суданци би можеле да доживеат акутен глад до септември, а 19 милиони Јеменци се соочуваат со несигурност во храната оваа година.

Цените на пченицата во некои земји поскапеа и за 750%.

„Генерално, сè стана скапо. Било да е вода, било да е храна, речиси станува невозможно“, рече Јустус Лику, советник за безбедност на храна во хуманитарната група CARE, откако неодамна ја посети Сомалија.

Лику рече дека продавачот што продавал готвена храна „немал зеленчук или производи од животинско потекло. Нема млеко, нема месо. Пазарџиката ни кажувала дека е таму само за да биде таму“.

Во Либан, пекарите кои порано имаа многу видови рамен леб, сега продаваат само основен бел пита леб за да го зачуваат брашното.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.