Глобална прехранбена катастрофа е неизбежна – предупредува престижниот The Economist

Според извештајот, влијанието на руско-украинскиот конфликт би можело да поттикне масовен глад ширум светот.

Бројот на луѓе кои не можат да бидат сигурни дека добиваат доволно храна, наводно, се искачи на 1,6 милијарди, додека скоро 250 милиони се на работ на глад. Уште стотици милиони би можеле да паднат во сиромаштија.

Глобалниот систем на храна, веќе ослабен од шокови поврзани со пандемијата и енергетската криза, се очекува да биде сериозно погоден од конфликтот во Украина и западните санкции против Москва, пишува Економист.

„Украинскиот извоз на жито и маслодајни семиња претежно е запрен, а рускиот е загрозен“, се наведува во извештајот.

Според списанието, двете нации обезбедуваат 12% од „тргуваните калории“.

Претходно оваа недела, цените на пченицата – зголемени за 53% од почетокот на 2022 година – наводно се зголемија за дополнителни 6% веднаш откако Индија го забрани извозот на виталните прехранбени производи со моментален ефект поради алармантен топлотен бран.

Во сезоната 2021-2022 година, која започна во јули минатата година, руските добавувачи учествуваа со 16% од глобалниот извоз на пченица, а украинските производители со 10%. Сепак, конфликтот ги принуди двете нации да го забранат извозот на житото.

Во февруари, Русија го ограничи извозот на пченица, ‘рж, јачмен и пченка надвор од Евроазиската економска унија (ЕАЕУ) до 30 јуни. Во меѓувреме, Украина го затвори своето единствено преостанато пристаниште во Одеса.

Ситуацијата, исто така, се влоши откако Казахстан, друг голем снабдувач на жито, во голема мера го забрани извозот за да ги заштити домашните резерви на храна.

Бројот на луѓе кои не можат да бидат сигурни дека добиваат доволно храна, наводно, се искачи на 1,6 милијарди, додека скоро 250 милиони се на работ на глад. Уште стотици милиони би можеле да паднат во сиромаштија.

На 18 мај, Антонио Гутереш, генералниот секретар на ОН, предупреди дека следните месеци се закануваат на „сеништето на глобален недостиг на храна“ што може да трае со години.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.