Голема полициска сила навлезе во Косовска Митровица вечерва

Од 200 до 300 добро опремени полицајци вечерва влегоа во Северна Митровица и ја блокираа целата област!

Полицајците вмаршираа во придружба на возилото.

Иако првите информации беа дека специјална полициска единица упаднала во Северна Митровица, тоа набрзо се покажало како неточно, бидејќи на видеата и фотографиите се гледа дека се работи за припадници на редовната полиција.

Грешката во текстот е исправена откако новинарите на KALLXO.com од Северна Митровица потврдија дека на терен не се забележани припадници на специјалната единица, туку дека биле присутни само редовни полицајци, кои јасно се разликуваат од специјалните единици по униформите и возилата што ги користат.

KALLXO.com контактираше со владиниот претставник во Приштина, Џељал Свечља, кој исто така ја демантираше веста дека специјалната единица е во северниот дел на Косово.

Тие се распространети низ целиот град.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.