Голи гра ди, сребрена боја “Марианс” се соочуваат со полицијата во Париз (ФОТО)

Loading...

Жолтата боја на француските протести се измеша со црвена и сребрена боја, бидејќи неколку полуголи жени кои се облечени како Маријана – францускиот национален симбол – се соочија со полицијата во срцето на Париз. Нивниот изглед беше сосема спротивен на црната и сината униформа на жандармите и полициските службеници, како и жолтите елеци на стотици демонстранти околу нив.
Тивката демонстрација е малку обвиткана во мистерија. Жените не се потврдени дека се од непознатото движење ФЕМЕН или од било која друга група. Сепак, луѓето од социјалните медиуми забележаа дека додадоа мирис на  креативност  на француските митинзи. “Ги обожавам овие Марианс”, објави  една личност на  Твитер.
Маријана, божицата на слободата, е национален симбол на Француската република, која е против монархијата и е шампион на борбата за слобода и демократија. Таа е опишана како олицетворение на слободата што ги води луѓето над барикадите во сликата на иконата Еуген Делакроа. https://twitter.com/karenine2/status/1066397074890022912/photo/1

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...