ГОРИ МОСТОТ КЕРЧ КОЈ ГО ПОВРЗУВА КРИМ СО РУСИЈА: Огнената стихија проголта се пред себе, одекнаа експлозии! ВИДЕО

Кошмарот за руската страна беше реализиран рано утринава кога неколку цистерни со гориво се запалија на железничкиот дел од Керч, односно мостот Крим, кој го поврзува овој полуостров со копното на Русија.

Не е познато како дошло до оваа несреќа, но веќе многу се шпекулира дека можеби Украинците користеле беспилотни летала камикази, кои неодамна ги добиле од Полска, за да нападнат воз кој превезувал цистерни со гориво
ГОРИ МОСТОТ КЕРЧ КОЈ ГО ПОВРЗУВА КРИМ СО РУСИЈА: Огнената стихија проголта се пред себе, одекнаа експлозии! ВИДЕО

На видеата, кои беа објавени рано утринава, се гледаат неколку запалени вагони-цистерни на железничкиот дел од мостот, како и дел од оштетената конструкција на тој дел од мостот, кој на запад го нарекуваат грандиозна зграда на Путин.

Не е познато како дошло до оваа несреќа, но веќе многу се шпекулира дека можеби Украинците користеле беспилотни летала камикази, кои неодамна ги добиле од Полска, за да нападнат воз кој превезувал цистерни со гориво. Некои наведуваат саботажа, а други наведуваат стотици чудни работи кои се премногу бизарни за да се наведат.

Во секој случај, причината за експлозијата останува непозната.

На некои видеа и слики може да се види дека поради високите температури дел од структурата падна во морето. Засега, додека пожарот не биде ставен под контрола, никој со сигурност не може да каже колкава штета претрпел мостот. Во моментов, покрај железничкиот сообраќај, патниот сообраќај е во прекин на двата дела на мостот.

Инаку, за Крим, мостот Керч е од стратешко значење затоа што, покрај храна и гориво, Русија во последните недели достави и големи количества воена опрема на овој полуостров во светло на најавениот нов генерален контранапад на Украина.

Да потсетиме, Украина во последните три месеци интензивно се заканува со напад на мостот. Во ова освен Зеленски се истакнаа и двајца негови советници Арестовиќ и Подољак. САД постојано одбиваа да им дадат тактички балистички ракети ATACMS со дострел од 300 километри на властите во Киев за напад на мостот Керч.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.