„Господине Путин, тоа е војна“

Loading...

Коментирајќи го инцидентот во Керчанскиот теснец за американската телевизија „Фокс њуз“ украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека е започната „војна“ со Русија. Акциите на руските граничари, според него претставуваат агресија.
„Господине Путин, тоа е агресија. Господине Путин, тоа е војна. Не е шега, ниту инцидент, ниту криза“, истакна претседателот на Украина.
Но, и покрај овие зборови на Порошенко од Киев нема официјална изјава.

 

loading...