Го избегнуваме поради аромата, но важно е да го јадеме: Како лукот влијае на нашето тело и здравје?

Loading...

Тој има наметлива арома и вкус и дури може да го исплаши вампирот! Тој е исто така меѓу најсилните природни имунолошки стимуланси, но неговата сила не застанува таму.
Лукот не е само шлаг на кујната на мајка и баба, тој е напивка како еликсир. Зарем не сте го користеле за разубавување досега?
Погледнете како може да ви помогне:
Тој помага да се ослободите од акните
Доволно е да ги избришете неколкуте мозолчиња и да го нанесете сокот во проблематичната област. Држете за 5 минути и измијте. Ќе забележите дека црвенилото и воспалението брзо ќе поминат.


Сокрива пори
Издробете чешне лук со половина домат. Нанесете ја смесата на лицето и држете го 10 минути. Потоа измијте. Вашето лице изгледа рамно и порите се изгледаат потесни.
Намалува стрии
Измешајте лук сок со маслиново масло. Масирајте го делот означен со стрии. Повторувајте го ова секој ден најмалку една недела, и ќе забележите дека вашите нерамнини видливо исчезнуваат.
Намалување на црвенилото на кожата
Некои луѓе се со хронично црвенило на колената, лактите и скалпот што ги прави да се чувствуваат нервозни. Може да го затегнете воспалението со користење луков сок (лук има анти-воспалителни својства).
Забавува стареење
Може да звучи малку фантастично, но лукот навистина ги намалува брчките ако го консумирате со мед и лимон наутро во утринските часови. Ситно сецкано чешне со малку мед и сок од лимон за добро утро ќе ви помогне да останете “засекогаш млади”.

loading...