ГО ПОСЕТИЛ ЧЕРНОБИЛ, А ПОТОА ГО ВИДЕЛ НАЈОПАСНИОТ ПРЕДМЕТ: Се обиде да го отвори, а потоа СЕ СЛУЧИЛО ОВА (ВИДЕО)

Јутјубер кој се претставува како Abandoned Explorer ја посетил зоната на Чернобил во 2019 година, пред да започнат непријателствата.Оваа област, блиску до злогласната нуклеарна централа, била отворена за туристи, но само во придружба на водич. Љубопитните можеа да видат се што остана по катастрофата во 1986 година.За време на турнејата, туристичкиот водич решил да го изненади јутјуберот, па му донел еден од „најопасните предмети на оваа област“.Тоа беше мал канистер за полониум, познат радиоактивен елемент, пренесува LadBible.Мажот со голи раце се обидел да ја отвори металната кутија, која многу корисници на социјалните мрежи ја окарактеризираа како „ризична“.Јутјуберот потоа зеде Гајгер бројач и прочита дека апсорбирале количина од пет микросиверти во текот на денот.

Во поголемиот дел од светот, таканареченото зрачење во позадина е помеѓу 0,17 и 0,39 микросиверти на час, што значи дека е многу поголемо во зоната на исклучување на Чернобил.Кога на канистерот бил поставен бројачот на Гајгер, тој брзо почнал да „врти“, а Јутјуберот останал зачуден.Додаваше по еден микросиверт секоја секунда, што е еквивалент на неколку часа позадинско зрачење во остатокот од светот!Едноставно, металниот канистер бил радиоактивен, а уредот го вклучил алармот. Добрата вест е дека полониумот не е опасен за луѓето, освен кога ќе заврши во телото.

Пронајдете не на следниве мрежи: