Го пренела и на Хари, Меган Маркл има венерична болест

Loading...

Го пренела и на Хари, Меган Маркл има венерична болест.

Сексуално преносливите болести се важен проблем со јавното здравје ширум светот. Нивната застапеност се зголемува во последните децении, особено кај населението на возраст под 25 години, но оваа болест не заобиколува ниту една возрасна група. Според Светската здравствена организација, годишно во светот се регистрираат околу 300 милиони случаи на сексуално преносливи инфекции, а во тој број сега е и војвотката од Сасекс, 39-годишната Меган Маркл.

Според американските медиуми, Меган наводно добила една од најчестите бактериски сексуално преносливи болести – кламидија. „Хламидијалната инфекција со право се нарекува„ тивка епидемија “затоа што се јавува без симптоми што лесно можете да ги забележите, но тоа е болест што може да доведе до сериозни компликации. За среќа, Меган реагираше на време, така што нема да има никаква последица. Нејзе и беше дадена антибиотска терапија, а покрај Меган мора да се лекува и принцот Хари, и им беше советувано да избегнуваат сексуални односи некое време “, изјави истакнат американски лекар кој сакаше да остане анонимен.

Многу обожаватели на двојката се револтирани што оваа информација стигна до јавноста и бараат од медиумите, кои најпрво ја објавија веста, да го дадат целото име на лекарот и да го казнат за кршење на Кодексот на медицинска етика. „Ова е поразително, ова се основните права на секој човек и основните правила што наводно угледниот лекар мора да ги почитува“, е еден од коментарите на социјалните мрежи.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...