ГО СРЕТНАЛА НА ИНТЕРНЕТ НА 13 ГОДИНИ, ПОТОА ТОЈ ЈА КИДНАПИРАЛ И СИЛУВАЛ! Ме соблече и ми рече „плачи, тешко ќе ти биде“

Алиша Козакиевич беше киднапирана пред 14 години и држена во неговиот дом во Вирџинија од страна на поранешниот компјутерски програмер Скот Тајр. Таа тогаш имала тринаесет години и била силувана цели четири дена.

Сè се случило една студена јануарска ноќ, кога Алиша отишла во својата соба да спие по семејната вечера. Пред да оди во својата соба, таа излегла надвор.

ГО СРЕТНАЛА НА ИНТЕРНЕТ НА 13 ГОДИНИ, ПОТОА ТОЈ ЈА КИДНАПИРАЛ И СИЛУВАЛ! Ме соблече и ми рече „плачи, тешко ќе ти биде“

Алиша излегла да запознае момче со кое се допишувала на Интернет. Меѓутоа, се покажало дека не се работи за момче, туку за постар маж.

Таа не се сеќава што точно се случило, освен што слушнала како некој ја вика, а набрзо сфатила дека е во автомобил со непознат маж. Потоа видела лисици и јажиња во автомобилот и можела да почувствува што се следува.

ГО СРЕТНАЛА НА ИНТЕРНЕТ НА 13 ГОДИНИ, ПОТОА ТОЈ ЈА КИДНАПИРАЛ И СИЛУВАЛ! Ме соблече и ми рече „плачи, тешко ќе ти биде“

„Толку силно ми ја стискаше раката што мислев дека е скршена“, рече таа.

„Тој ми викна. „Биди добра. Биди тивка“.

„Имаше едно момче, за кое мислев дека е на моја возраст, кое не го познавав, и му се допаѓаа истите работи како мене. Ден и ноќ слушаше што имав да кажам и ми даваше совети.

Тој беше некој кому ќе му се пожалам и кој ме тешеше цели осум или девет месеци пред да ме киднапира“, објасни таа.

Несреќната девојка била мачена и силувана со денови пред полицијата да ја спаси.

пулс24 за ова пишуваше и во 2016 година. ⬆️⬆️⬆️

„Потоа ми ја соблече облеката, ме погледна и ми рече: „Ова ќе биде навистина тешко за тебе. Слободно плачи.“ Цели четири дена бев силувана, тепана и мачена во таа куќа“, Алиша. опишан.

Киднаперот подоцна беше осуден на 19 години и седум месеци затвор.

Таа вели дека денес е среќна затоа што останала жива, а својата приказна се труди да ја искористи за да влијае на другите за да не дојдат во истата ситуација.

„Во последниве години, интернет злосторствата против децата вртоглаво пораснаа бидејќи компјутерите од семејните соби се префрлија на мобилни телефони во џебот на секој тинејџер.

Пандемичното заклучување, кое ги зароби младите луѓе дома на нивните компјутери, само ги влоши работите. И предаторите беа дома и тоа беше рецепт за катастрофа“, вели Алисија.

Таа е магистер по форензичка психологија, а својот живот го посветила на едукација на родителите и децата за опасностите кои демнат на Интернет.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.