Го сруши Гинисовиот рекорд: Бет Неш (86) од Бостон работи како стјуардеса повеќе од 65 години

Неш рече дека поголемиот дел од својата кариера го поминала на релација Њујорк-Бостон-Вашингтон бидејќи тоа и овозможува да се враќа дома ноќе и да се грижи за својот син со хендикеп.

Бет Неш (86) почнала да работи како стјуардеса во 1957 година за Eastern Airlines и продолжи да работи за American Airlines до денес без никаков прекин во работењето, Гинис го потврди светскиот рекорд на 1 јули.

Неш рече дека поголемиот дел од својата кариера го поминала на релација Њујорк-Бостон-Вашингтон бидејќи тоа и овозможува да се враќа дома ноќе и да се грижи за својот син кој е со хендикеп.

Гинис наведува дека Неш моментално е најстарата стјуардеса во светот.

Прославувајќи ја нејзината 60-годишнина со компанијата во 2017 година, Неш рече дека бизнисот значително се променил со текот на годините.

„Требаше да бидеш одредена висина, требаше да имаш одредена тежина, изјави таа за WJLA-TV.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.