Група за права до Хрватска: ослободете ја членката на Пуси Рајот сега

Амнести интернешенел во средата ја повика Хрватска да ја запре постапката за екстрадиција во Туркменистан и веднаш да ослободи притворен член на руски музички бенд познат по своето жестоко противење на политиката на рускиот претседател Владимир Путин.

Ајсолтан Нијазов од групата Пуси Рајотс

Адвокатите на групата за права и членот на бендот рекоа дека Хрватска го привела Ајсолтан Нијазов врз основа на потерницата на Интерпол од 2002 година, издадена од Туркменистан за наводна проневера. Соседна Словенија претходно ја уапси Нијазов, но веднаш ја ослободи.

Рускиот бенд е на турнеја низ Европа протестирајќи против војната во Украина и политиката на Путин. Бендот стана меѓународно познат откако неговите членови беа затворени во Русија поради нивниот активизам.

„Хрватските власти знаат дека активизмот на Ајсолтан Нијазов ќе ја доведе во голем ризик да претрпи сериозно малтретирање, вклучително тортура и друго малтретирање, доколку биде екстрадирана во Туркменистан“, рече заменик-директорката за Европа на Амнести интернешенел, Јулија Хол. „Туркменистан не е безбедна земја за неа или за кој било бранител на човековите права“.

Адвокатот на Нијазов, Лина Будак, изјави за локалните хрватски медиуми дека властите започнале процес на ревизија за можна екстрадиција во Туркменистан.

Хрватската полиција соопшти дека била обврзана да одговори на меѓународната потерница против Нијазов.

Амнести интернешенел соопшти дека налозите на Интерпол биле „често злоупотребувани од голем број авторитарни режими и земји со ужасни досиеја за човекови права, во обид да ги замолчат активистите и оние кои зборуваат за кршење на човековите права“.

„Хрватска не треба да биде соучесник во таквите практики“, се вели во соопштението на групата. „Властите во Загреб мора да го одбијат барањето на Туркменистан за екстрадиција на Ајсолтан Нијазов и веднаш да ја ослободат од притвор.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.