Грција: Подготвени за натамошна турска ескалација на воен план летово

Со оглед на неодамнешната ескалација на Анкара по успешното патување во Вашингтон на премиерот Киријакос Мицотакис, Атина очекува особено топло лето, подготвувајќи одговори на сите можни сценарија.

Според владини извори, одлуката на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да ја засили жештината со зголемени прелети, обиди за испраќање чамци со мигранти во Грција и намерата да распореди платформа за дупчење во Источниот Медитеран е поттикната од контактите на Мицотакис во Вашингтон.

Прво, стана јасно дека можноста Анкара да набави борбени авиони Ф-16 од САД стана пооддалечена, додека, од друга страна, Грција е на пат да влезе во програмата Ф-35, од која Турција е исклучена. поради набавката на рускиот вооружен систем С-400.

Извори од Атина веруваат дека уште една причина зошто Ердоган дополнително ќе ескалира е тоа што тој изрази противење на приемот на Шведска и Финска во НАТО и ќе биде принуден да отстапи – и најверојатно ќе се обиде да компензира со заострување на работите против Грција.

Поконкретно, во текот на следните недели, грчката влада очекува Анкара да ја искористи бегалската/мигрантската криза. Протоците веќе се зголемени во април и мај во споредба со соодветните месеци минатата година, и преку границата Еврос и до островите во Егејското Море.

Уште повеќе, интензивирањето на повредите на воздушниот простор и прелетите на воената авијација исто така носат ризик од конфликт. Покрај тоа, турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу минатата недела предупреди дека Анкара ќе го оспори суверенитетот на грчките острови во источниот дел на Егејското Море, доколку тие не бидат демилитаризирани.

Другата загриженост е дека би можело да има повторување на летната криза во 2020 година во Источниот Медитеран со обновувањето на турското дупчење во ексклузивната економска зона на Кипар во јули.

Екстремно, но не и неверојатно сценарио предвидува испраќање на турски истражувачки брод јужно од Крит и можен обид на Анкара да спречи грчка вежба на Додеканезите.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.