Грција се најде на место бр. 2 за чистите плажи на глобално ниво

Грција се најде на второто место на глобалното рангирање по квалитет на плажата, објави Грчкото друштво за заштита на природата, велејќи дека на земјата и биле доделени 581 сини знамиња наспроти 621-то на актуелниот шампион Шпанија.

Закинтос

Најголем број од овие сертифицирани плажи се концентрирани на Родос (55), потоа Неа Пропонтида на Халкидики (19) и Ситонија и Херсонисос на истиот северен грчки полуостров, со по 18.

По Родос, островите Хиос (15), Кефалонија (13) и Кос (12) имаат најголем број плажи со сино знаме.

Институцијата ги рангира плажите ширум светот според еколошките критериуми, оценувајќи го квалитетот и безбедноста на нивните води и крајбрежје.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.