Грчка торта, лесна, кремаста, божествено вкусна

Loading...

Кога ќе дојде време за прослави и родендени, најчесто се избираат торти кои ќе ги маѓепсаат гостите
СОСТОЈКИ:
Кора:
5 белки
10 лажици шеќер
5 лажици ореви
5 лажици мелена плазма
1/3 прашок за пециво
Испечете 3 вакви кори.
Фил 1:
15 жолчки
1 цело јајце
200гр шеќер во прав
Гответе на пареа
Фил 2:
1/2л млеко
5 супени лажици густин
5 лажици шеќер
ПОДГОТОВКА:
Изматете 1 ипол маргарин со 50гр шеќер во прав и додадете ги двата филови. Добро изматете го филот и потоа додадете 100 гр бело чоколадо, 150 гр сечкани ореви, 150 гр мелена плазма и 100 гр мелено темно чоколадо.
Потоа редете: кора, фил, кора, фил… сѐ додека не потрошите сѐ
Украсете ја тортата со 3 ќесички шлаг!

loading...
Loading...