ГРЧКИОТ РАДАР С-300 КАЈ РОДОС НАНИШАНИ ТУРСКИ Ф-16КИ! Нов инцидент над Егејското Море! Анкара реагираше жестоко

Екипажот на грчкиот систем за противвоздушна одбрана С-300 ПМУ 1, кој се наоѓа на Крит, на 23 август годинава успеал да НАНИШАНИ два турски ловци Ф-16 на таргетскиот радар, кои вршеле вежби над Егејското Море.

ГРЧКИОТ РАДАР С-300 КАЈ РОДС ГО НАНИШАНИ ТУРСКИОТ Ф-16! Нов инцидент над Егејското Море! Анкара реагираше жестоко

Оваа информација прв ја објави Си-Ен-Ен Турк, а потоа грчки, а потоа и сите други светски медиуми ја следеа веста за нов инцидент меѓу две членки на НАТО што инаку може да се протолкува како непријателски чин.

На 23 август турски борбени авиони Ф-16 вршеле операции над турскиот дел на Егејското Море во источниот Медитеран, кога наеднаш, по упадот во грчкиот воздушен простор, биле забележани од надзорот, а потоа биле нанишанети од таргетскиот радар, т.е. на екипажот му требале само секунди да го притисне копчето и да лансираат противвоздушни ракети.

Во прашање беше системот за противвоздушна одбрана со долг дострел С-300 ПМУ 1, кој Кипар го купи во 1997 година, но поради тогашната криза и притисокот, пред се од Анкара и Израел, тој ракетен систем беше предаден на Грција и стационирани на островот Крит.

Наводно, според турски зборови, авионите летале на височина од 3.000 м и прво биле забележани од екипажот на радарската станица на Родос. Тие се наоѓале западно од овој грчки остров. Турските авиони, очигледно бележани, се вратиле во базата.

Грчката јавност го осуди овој инцидент како провокација, тврдејќи дека Анкара намерно ги провоцира грчките системи за противвоздушна одбрана, особено батеријата С-300, за да ги открие позициите на Крит.

Од друга страна, Анкара, чии авиони безбедно се вратија во базата, ги смета овие акции за „непријателски“ според правилата на ангажман како дел од вежбите и мисиите на алијансата и се наведува дека тоа е „некомпатибилно“ со духот на НАТО пактот.

Инаку, овој инцидент, кој се премолчуваше во јавноста, се случи во четвртокот, на 25 август, кога грчките и турските Ф-16 повторно се сретнаа во Егејското Море во областа на островот Родос, каде што грчките 16-ки го заклучија Турските авиони пред лансирање, а пред тоа беше во вторник на 23-ти, кога грчкото воено аташе беше поканет во турското Министерство за одбрана.

Атина е обвинета во турските медиуми за подигање на тензиите во источниот дел на Медитеранот поради спорните острови и нерешената поморска граница каде што се пронајдени големи наоѓалишта на природен гас и нафта и каде двете земји ја сметаат спорната област за своја економска зона.

Што знаеме за системот С-300 ПМУ1

Ракетниот систем С-300 ПМУ 1 е мобилен повеќеканален ракетен систем наменет за уништување на современи авиони, крстаречки ракети, балистички цели и други средства за напад од воздушниот простор во сите опсези на тактичка примена.

Овој систем е дополнително подобрување на ракетниот систем С-300 ПМУ. Подобрувањата се добиени врз основа на технички решенија кои произлегуваат од анализата на употребата на PMU S-300 и употребата на квалитетни компјутерски уреди. Основните својства на системот се зголемуваат со растојанието на уништување на аеродинамички цели до 150 km по растојание и уништување на балистички цели на растојанија до 40 km.

Оваа верзија на ракетниот систем на семејството С-300 доби подобрена ракета 48Н6. И покрај истата должина како и во претходната серија 5V55, серијата 48N6 има дијаметар што овозможува поставување на поголема количина цврсто гориво, што го зголемува дострелот на ракетата на 150 km. Системот S-300 PMU 1, исто така, има радар 36H85 изведен од претходниот 30H6, вклучувајќи систем за наведување од понова генерација.

Радарот има три режими на скенирање 1×90 за нисколетачки авиони, 13×64 и 5×65 за цели со средна и голема височина и режим 10×32 за балистички ангажман на цели. Откако ќе се открие целта, таа може да се префрли на секторот за автоматско следење 4×4 и 2×2.t

Системот се состои од систем за команда и контрола 83M6E2 и 6 ракетни потсистеми. Командниот систем се состои од командна станица 54K6E2 и радар за набавка на надзор 64N6E2.

Секој ракетен систем има радар за нишање 30N6E2 и до 12 лансери 5P85SE со по четири ракети 48N6E2, кои се наоѓаат во херметички затворен транспортен контејнер. Командната станица прима и интегрира информации за состојбата во воздушниот простор од различни извори, управување со алатките за лансирање, од командниот центар на зоната за воздушна одбрана, прима команди за управување и информации за објекти во воздухот, го проценува степенот на опасност, доделува цели на поединечни ракетни системи и дава информации за целите на поединечните ракетни системи и додава податоци за цели што треба да се уништат.

Истата командна станица управува со операцијата на ракетните системи S-300 PMU 1, S-300 PMU 2 и S-300VE во која било конфигурација. Во ракетниот систем С-300 е додаден специјален радар 96L6E. Станува збор за радар со фазна низа што обезбедува податоци за цели на целиот висински опсег од високи до екстремно ниски височини.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.