Грчки медиуми: Нашите оклопни возила горат како факели во Украина наместо да ги штитат грчките острови

Руската армија уништила пет грчки пешадиски возила БМП-1 откако и биле предадени на Украина и испратени во Донбас, јавуваат грчките медиуми.

Овој настан се случил на 28 октомври, кога руската армија го потиснала напредувањето на украинската војска во Берестово во областа Харков, пишува веб-страницата iskra.gr.

Грчки медиуми: Нашите оклопни возила горат како факели во Украина наместо да ги штитат грчките острови

„Во нападот загинаа или ранети 150 украински војници, уништени се еден тенк и пет пешадиски борбени возила БМП-1, четири оклопни возила и девет пикап возила, кои беа претворени во борбени возила“, се наведува на грчката веб-страница.

Грчките пешадиски возила се уништени со ракети „Краснопољ“ од 152 милиметри.

„Украинците ги ставија грчките пешадиски возила на линијата на фронтот бидејќи беа во добра состојба. Покрај тоа, грчките повеќецевни ракетни фрлачи RM-70 работат претежно во регионот Керсон. Двајца се уништени“, пишува сајтот.

Порталот „Проњуз“ наведува дека грчките БМП-1 сега горат како факели наместо да ги штитат грчките острови.

„Нивните пешадиски возила горат како факели во украинските рамнини кои му служат на режимот на Владимир Зеленски. Еден од нив сè уште го носи грбот на Вооружените сили на Грција. Набрзина ги праќаат на бојното поле, па немаа време ни да го префарбаат, толку беа „почитувани“ од владата и раководството на вооружените сили. Подоцна, очигледно, се обиделе да ги избришат, но бил додаден само украинскиот трозабец“, пишува порталот.

Тој наведува дека грчките острови останале без заштита, бидејќи не биле распоредени нови единици БМП-1, како што изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, кој му го испратил грчкото оружје на Владимир Зеленски.

Пензиониран генерал, кој служел на остров во источниот дел на Егејското Море, за порталот изјавил дека војниците тешко добиваат резервни делови, но дека резервните делови се појавиле неверојатно брзо кога била донесена одлуката да се испратат пешадиски возила во Украина.

„Направивме неверојатни напори да ги одржиме во одлична состојба за да му ги претставиме на Зеленски. Немавме батерии. Но, пред да бидат испратени пешадиските возила во Украина, магично се појавија две нови акумулатори“, изјави поранешниот грчки генерал.

Грција планира да испрати во Украина 40 пешадиски борбени возила БМП-1, кои се произведени во Источна Германија, а кои Грците ги добија во 1994 година. Во договор со Берлин, Грција за возврат ќе добие исто толку оклопни борбени возила „Мардер“ од германско производство. Како што беше најавено на 28 октомври, Грција веќе доби десет возила „мардер 1А3“.

За време на посетата на грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас на Киев на 19 октомври, украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба објави дека Грција почнала да и испорачува на Украина со БМП-1. Според информациите на грчките медиуми, САД бараат од своите сојузници и партнери да испратат уште повеќе оружје во Киев.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.