ГУРМАНСКИ РОЛАТ со сланина и сирење како предлог за денешниот ручек

Потребно е:
500 гр мелено пилешко
1 кромид
3 чешниња лук
3 јајца
100 гр крем
100 гр сирење
150 гр сланина
3 лажици гриз
Сол, бибер, лист од магдонос
Подготовка
Во мелено месо додадете едно јајце, сол, бибер, сецкан лист од магдонос, исечен кромид, сецкан лук, гриз и сè измешајте.
Распоредете го измесеното месо на фолијата што претходно сте ја премачкале со малку масло и формирајте правоаголник. Изматете две јајца и ставете ги во тава да се пржат како омлет. Врз тоа ставете кајмак, ренданото качкавал и малку исечкана сланина.
Филованиот омлет од тавата ставете го врз месото. Користете фолија, превртете ја во ролна, само ставете ја левата и десната страна малку навнатре пред да ја извртувате во ролна. Ставете го ролатот во сад за печење и покријте го со ленти од сланина. Покријте со фолија и печете на 180 степени половина час. Потоа отстранете ја фолијата и печете уште половина час.
Пријатно!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.