ГУСТА КРВ ЗНАЧИ МОЖНОСТ ОД СРЦЕВ НАПАД, МОЗОЧЕН УДАР И ДРУГИ БОЛЕСТИ. ЕВЕ КАКО ДА ГО ИЗЛЕЧИТЕ!

Крвта е главната биолошка течност во човечкото тело. Состојбата на сите човечки органи зависи од нејзината конзистентност. Кога се зголемува вискозноста на крвта, функционирањето на целиот организам е нарушено. Веројатно сте слушнале повеќе од еднаш дека крвта е премногу густа. Зошто се појавува овој феномен? Зошто е опасно и како да се справиме со тоа?

Што треба да знаете:

Високиот вискозитет на крвта е многу опасен. Во оваа состојба, крвта не може целосно да ја исполни својата главна функција – транспорт. Тоа значи дека органите не ја добиваат потребната количина на хранливи материи и нема да се отстранат сите отпадни материи од телото. Покрај тоа, срцето треба да троши многу пати повеќе енергија за да ја турка крвта, па таа побрзо се истроши. Од ова следуваат срцеви или мозочни удари.
ГУСТА КРВ ЗНАЧИ МОЖНОСТ ОД СРЦЕВ НАПАД, МОЗОЧЕН УДАР И ДРУГИ БОЛЕСТИ. ЕВЕ КАКО ДА ГО ИЗЛЕЧИТЕ!

ШТО ЈА НАМАЛУВА густината на крвта?
Пред да одговориме на ова прашање, да разговараме за тоа што ја прави крвта погуста. Може да има неколку причини за тоа: дисфункција на црниот дроб, промени во мембраните на крвните клетки, предизвикување „лепење“ на клетките. Но, ова се посериозни причини и не се појавуваат само. Најчеста причина за згрутчување на крвта е недоволната потрошувачка на обична чиста вода.

За тоа зборува Александар Дроженников, а во продолжение ќе следи видео во кое го пренесува своето искуство. Тој самиот се соочи со проблемот со густата крв и успеа да го реши со свој метод, ќе го опишеме малку подоцна.

Високиот вискозитет на крвта е многу опасен. Во оваа состојба, крвта не може целосно да ја исполни својата главна функција – транспорт. Тоа значи дека органите не ја добиваат потребната количина на хранливи материи и нема да се отстранат сите отпадни материи од телото. Покрај тоа, срцето треба да троши многу пати повеќе енергија за да ја турка крвта, па таа побрзо се истроши. Од ова следуваат срцеви или мозочни удари.

Подмолното нешто во врска со згрутчувањето на крвта е тоа што не е толку лесно да се препознае. Многу често овие симптоми се игнорираат. Најчести од нив: висок крвен притисок, општа слабост, поспаност, сува уста, тежина во нозете, замор, депресија, главоболка, постојано студени екстремитети. Списокот на симптоми може да се продолжи, но понекогаш густата крв не се манифестира на кој било начин, а тоа може да се открие само со правење тестови.

Значи, што треба да се направи ако тестовите потврдија дека имате зголемена вискозност на крвта? Точно, треба да се врати во нормала. Се разбира, можете да земате специјални лекови, но пред сè треба да ја ревидирате вашата исхрана. Треба да исклучите пржена, мрсна храна, конзервирана храна, маринади, пушено месо и дефинитивно да вклучите млечни производи со малку маснотии во вашата исхрана.

Во принцип, не се препорачува да јадете слатки и шеќер. Треба да се откажете и од леќата, компирот, бананите и газираните пијалоци. Покрај тоа, неопходно е да се исклучи пушењето и алкохолот, кои во голема мера ја зголемуваат вискозноста на крвта.

Не заборавајте да додадете храна за разредување на крвта во вашата исхрана: портокали, калинки, смокви, какао, малини, лук, цвекло, чоколадо, артишок, јагоди, ѓумбир, лимон, семки од сончоглед. Вие само треба да го изберете производот според вашиот вкус.

Александар Дроженников верува дека вискозноста на нашата крв се зголемува само поради фактот што користиме малку чиста вода. Тој вели: „Нашата долговечност директно зависи од количината на потрошена чиста вода. 100%“.

Самиот исцелител се соочил со проблемот со густата крв, а за да го реши, препорачува да се пие обична, чиста вода. Самиот вели дека внесената количина ја зголемил на 9-12 чаши дневно. Покрај тоа, чајот, кафето, соковите, супите и другите течности не се земаат предвид. Тој вели дека можете да пиете вода според сензации, но најдобро е сами да ја пресметате стапката. Тоа е приближно 30 ml на 1 kg телесна тежина. Тоа е она што му помогна да заздрави.

Тој советува: „Затоа, не заборавајте да пиете повеќе вода. Ако одлучите да имате долгорочен црн дроб, пијте повеќе чиста вода, дефинитивно нема да зажалите.

Тој исто така прави многу интересна опсервација. Сите знаеме за тажната статистика која ни кажува дека мажите живеат помалку и дека околу 10-14% од мажите ширум светот страдаат од хроничен простатитис. Исцелителот верува дека мажите страдаат од простатитис и други поврзани проблеми, бидејќи занемаруваат да пијат доволно вода. Покрај тоа, стапката на срцев удар е поголема кај мажите.

А еве видео каде Александар го споделува своето непроценливо искуство. Многу информативно!

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.