Г7 и даде предупредување на Москва за нуклеарната централа во Запорожје

Русија мора да ја отстапи нуклеарната централа Запорожје што ја зазеде на почетокот на март назад на властите во Киев, објави Групата седум (Г7).

„Бараме Русија веднаш да ја врати целосната контрола на нејзиниот вистински суверен сопственик, Украина, на нуклеарната централа Запорожје“, се вели во изјавата објавена во средата, напишана од министрите за надворешни работи на Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и САД.

Г7 и даде предупредување на Москва за нуклеарната централа во Запорожје

Според дипломатите, потегот е неопходен за да се обезбеди „безбедно и сигурно работење на објектот“. Згора на тоа, Г7 уште еднаш ја повика Русија „да ги повлече своите трупи од меѓународно признаените граници на Украина и да ја почитува територијата и суверенитетот на Украина“.

Изјавата дојде само еден ден откако Москва свика итна седница на Советот за безбедност на ОН за да се разговара за „украинските провокации“ – повикувајќи се на серијата гранатирачки напади врз електраната во последните денови. Се очекува средбата да се одржи во четврток.

Русија ја обвини Украина дека извршила серија напади со беспилотни летала и артилерии на нуклеарната локација. Во понеделникот, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, го обвини Киев дека ја држи цела Европа во заложништво, велејќи дека нивните владини претставници „очигледно нема да се двоумат да ја запалат заради нивните нацистички идоли“.

Киев, пак, жестоко ги негира наводите, велејќи дека руските трупи го гранатирале објектот за да ги оформат украинските сили. Згора на тоа, Националниот совет за безбедност на земјата тврди дека Москва ја користи централата како воена база, со хардвер, муниција и персонал наводно стациониран таму.

Во саботата, генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија Рафаел Маријано Гроси изрази загриженост за артилериските напади, предупредувајќи на „многу реален ризик од нуклеарна катастрофа што може да го загрози јавното здравје и животната средина во Украина и пошироко“.

Службеникот веќе некое време сака да ја посети електраната лично како дел од инспекцискиот тим. Сепак, овие планови досега не се реализираа поради безбедносни причини.

Според чуварот, централата во Запорожје е најголема во Европа и складира десетици тони збогатен ураниум и плутониум во јадрата на реакторите и складирањето потрошено гориво.

На почетокот на март, веднаш по почетокот на офанзивата на Москва, руските сили го зазедоа објектот и оттогаш го контролираат.

И покрај тоа што нуклеарната централа беше преземена од руски војници, таа сè уште ја управуваат и одржуваат украински екипажи.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.