Г7 се согласи да и даде на Украина 50 милијарди долари користејќи замрзнати руски средства

Лидерите на седумте најразвиени земји во светот, познати како Г7, се согласија да и дадат на Украина 50 милијарди долари преку користење на замрзнати руски средства до крајот на годината, објави француското претседателство.„Имаме договор“, рече претставник на претседателството, пред самитот на Г7 во Италија утре (четврток), кој ќе се фокусира на поддршката на борбата на Киев против руската окупација.Лидерите на Г7 имаа за цел да се договорат за договор за искористување на приходите од камати на 325 милијарди долари замрзнати средства на руската централна банка за да му помогнат на Киев, користејќи ја заработката како колатерал за заем до 50 милијарди долари, пишува Lemonde .Американскиот претседател Џо Бајден ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски во четврток за време на самитот на Г7 во Пуља, Италија.„Првично ова беше американска иницијатива“, рече претставникот на француското претседателство, додавајќи дека теоретски заемот за Украина ќе се враќа со „приход од замрзнати руски средства“.Инаку, се сеќаваме дека Г7 ја сочинуваат САД, Канада, Германија, Франција, Италија, Велика Британија и Јапонија. 

Пронајдете не на следниве мрежи: