Дали е подобро да вежбате во природа или во теретана? Еве што велат експертите

Кога станува збор за тренинг, луѓето се поделени на оние кои сакаат да вежбаат сами и оние кои сакаат групно тренирање, а исто така и на оние кои повеќе би сакале да го направат својот тренинг во теретана и оние кои сакаат да го прават тоа во природа.
Ваквите избори, пред сè, зависат од тоа што вежбата е наменета да постигне. Но, без оглед, истражувањето покажа дека вежбањето на отворено често има подобри резултати отколку вежбање во затворено, особено кога станува збор за вашето ментално здравје. Истражувањата спроведени во Јапонија докажаа дека редовното поминување време во природата го намалува нивото на кортизол, хормон на стрес, за 15 проценти.
Позитивниот ефект се зголемува кога е вклучена физичка активност. Луѓето кои редовно шетаат по природа се порелаксирани, помирни и имаат помал ризик кога станува збор за страдање од депресија и вознемиреност. На сличен начин, се покажало дека луѓето што вежбаат по природа имаат поголема желба повторно да тренираат од оние кои вежбаат во спортски сали. Но, освен фактот дека вежбањето во природа има корисен ефект врз менталното здравје и емоциите, добро е и за човечкото тело и физичкото здравје.
Истражувањата покажаа дека луѓето кои вежбаат во природа можат да вежбаат подолго и повеќе, без да се чувствуваат слаби и да имаат вртоглавици и дека нивното тело побрзо се враќа во нормала. Иако за експертите е сосема јасно дека за некои посакувани резултати им е потребна салата, повеќето од нив претпочитаат да вежбаат по природа. Затоа, ако можете да го прилагодите вашиот тренинг на природата, направете го тоа не само заради вашето тело, туку и заради вашата ментална состојба.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.